Lukko murjoi Ässät lauantai-illan Satakunnan derbyssä peräti 7-1.
Isomäen jäähallissa nähtiin erittäin kuuma kamppailu, jossa jäähyjä jaettiin peräti 137 minuuttia.
Eniten keskustelua herätti Ässien Otto Kivenmäen järkyttävä loukkaantuminen Lukko-puolustaja David Nemecekin niitin seurauksena. (voit katsoa tilanteen täältä)
Ottelun jälkeisessä lehdistötilaisuudessa Lukon päävalmentaja Pekka Virta esiintyi nöyränä.
– Omia pitää puolustaa, mutta kyllä tuossa vaikea on mitään puolustaa. Se tätä voittoa vähän himmentää, eikä niin vähänkään, Virta totesi viitaten kohua herättäneeseen taklaukseen.
Ässien päävalmentaja Ari-Pekka Seliniä kommentit eivät lämmittäneet.
– Ensimmäisessä erässä johtaja Virran dream team teloi Roni Hirvosen ja sitten toisessa erässä Otto Kivenmäen, Selin latasi ja jatkoi:
– Sitten sitä yritettiin viedä peliä eteenpäin ja lopputulos on taululla. En muuten kollegan lässytystä oikein viitsi edes kuunnella.
Lehdistötilaisuus on nähtävissä kokonaisuudessaan Liigan nettisivulta täältä.
LUE MYÖS: Järkyttävä tilanne! Ässät-nuorukaiselta irtosi hurjan niitin seurauksena kypärä päästä – katso video
LUE MYÖS: Liigassa nähtiin jälleen rumaa jälkeä: Ilves-kapteeni koki kovia!