Mestis-joukkue nappasi nuorten maajoukkuepelaajan riveihinsä Liigasta: ”Mitään temppuja tai kauheaa määrää highlight-torjuntoja ei ole luvassa”
Kuva: Juha Tamminen
Mestiksessä takellellen esiintynyt Jokipojat tiedotti nettisivuillaan, että HIFK-kaksikko Roope Taponen – Elias Ulander siirtyy Joensuuhun. Nuorten maajoukkuevahti Taposen pahvi pitää hänet susirajalla koko loppukauden, pakki Ulanderin kohdalla edetään päivä kerrallaan sopimuksen ollessa mallia ”toistaiseksi voimassa oleva”.
Taponen on pelannut tällä kaudella Nuorten SM-liigaa kuuden ottelun verran. Pikkumustat ovat tarttuneet HIFK:n paidassa 90,5 prosentin varmuudella, päästettyjen maalien keskiarvo on 2,33.
– Alkukausi on ollut todella hyvä, jos neljä viikkoa vienyttä loukkaantumista ei oteta mukaan. Olen todella tyytyväinen alkukauden peleihin, eikä tappioita ole tullut kovin montaa. Hallikaisen Joonaksen (HIFK:n A-nuorten maalivahtivalmentaja) kanssa olemme paiskineet töitä hyvin ja pelaamisen on löydetty kultainen keskitie.
Taponen kertoi olleensa rauhallinen maalivahti ja lisäksi hän painotti sitä, että mitään temppuja tai kauheaa määrää highlight-torjuntoja ei ole luvassa.
– Se oma työskentely näyttää helpon näköiseltä ja tärkein asia on päästä kiekkojen alle hyvin.
Ulander puolestaan on pelannut tällä kaudella Liigaa kuuden ottelun verran pisteittä.
Jokipoikien kokoonpano alkaa olemaan Mestis-tasolle luokkaa todella potentiaalinen. Esimerkiksi tolppien välissä on nähty NHL-lupaus Jesperi Kotkaniemen veli Kasperi, pakistossa puolestaan viilettää Carolina Hurricanesin parin kesän takainen NHL-varaus Ville Räsänen.
Hyökkäyksen mielenkiintoisimpia nimiä ovat HIFK-laina Terry And, viime kevään Suomen mestari Jaakko Kuusisto, liigakonkari Sami Mutanen ja Ässistä tullut Matias Varttinen.
Jokipojat on Mestiksessä kahdeksantena.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Tappara saa jättivahvistuksen – NHL:n ykköskierroksen varaus palaa Liigaan
- Kultaleijona Konsta Heleniuksesta tipahti hurja NHL-arvio – ”Älkää yllättykö, jos…”
- Kärpät kiinnitti tutun hyökkääjän – ”Luisteluvoimainen pelaaja”
- HIFK avasi lipunmyynnin Jokerit-peliin – hinnat pilvissä
- NHL-seura kovien päätösten edessä – avautuuko ovi Patrik Laineelle?
- Ässät kiinnitti nuorten maajoukkueesta tutun hyökkääjän: ”Mielenkiintoinen pelaaja”
- Asiantuntijat ovat puhuneet – tässä NHL:n 20 parasta laitahyökkääjää!
- Yllätyssiirto: Jokerit-vahti löysi uuden seuran!
- Mikko Rantasen kohutaklaus nostettiin esiin – kovia kokeneelta vastustajalta paljastus
- Liiga jää taakse – HIFK:n ulkomaalaisvahvistus palaa tuttuun seuraan
- Nyt tuli tieto – IL: Jesse Puljujärven MM-mitalin kohtalo selvisi
- Odotus päättyi – tässä on KalPan mestarivahdin uusi seura
- Urheilucast: HIFK nappasi NHL-vahvistuksen
- Patrik Laine: uskomaton tieto
- Yllätyssiirto: Jokerit-vahti löysi uuden seuran!
- Urheilucast: Jokerien Teemu Turusen palkasta paljastui hurja tieto – Kärpät jäi kakkoseksi
- Nuoret Leijonat: huipputulos!
- Nyt varmistui – SaiPalle tuttu vahvistus Pohjois-Amerikasta
- Floridassa tapahtuu: Patrik Laine pelaa!
- NHL-kohupuolustaja: pikapotkut SHL:ssä