Nyt ei säästelty! NHL-konkarilta tylyä tekstiä KHL:stä: ”Kaljaliiga, jossa…”
NHL-pelaajien kauhutarinoista KHL:stä on tullut kovalla tahdilla julki viime vuosina.
Nyt omasta KHL-kokemuksestaan avautui seitsemää eri NHL-seuraa urallaan edustanut maalivahti Michael Leighton, joka pelasi KHL:ssä Donbass Donetskin riveissä kaudella 2013-14.
– Vuonna 2013 Ruslan Fedotenko soitti ja pyysi minua KHL:ään. En saanut silloin muita tarjouksia, asiat tapahtuivat hyvinkin nopeasti, mutta tartuin lopulta tarjoukseen. En ollut koskaan käynyt Euroopassa, joten aluksi se oli iso kulttuurishokki. Ruoka oli erilaista sekä ihmiset olivat erilaisia. Donetsk on upea kaupunki, mutta pelasin siellä ennen kuin Ukrainassa alkoi ongelmat, Leighton sanoi entisen NHL-vahdin Mike McKennan 6 Degrees -podcastissa.
– Jääkiekossa kaikki asiat olivat kuitenkin kohdillaan. KHL:ää, AHL:ää ja NHL:ää ei voi edes verrata toisiinsa. KHL:ssä on paljon taitavia pelaajia, jotka tekevät ihmeitä kiekon kanssa, mutta heidän pelissä ei ole yhtään järjestelmällisyyttä, toisin kuin Pohjois-Amerikan sarjoissa. Minulle KHL oli kaljaliiga, jossa pelaajat olivat All Star -tasoisia, uransa tähän kauteen päättänyt konkarivahti täräytti.
Pohjois-Amerikan jääkiekkoon tottunut Leighton ällisteli erityisesti KHL-pelaajien mentaliteettia kiekon kanssa.
– Pelaajilla vaikutti olevan hauskaa siellä. Kun he pääsivät kaksi vastaan yksi -hyökkäykseen, niin kiekon kanssa ollut pelaaja saattoi yrittää spin o rama -syöttöä rystypuolelta toiselle. Sen jälkeen sanoin vain, että: ”Miksi luovutit tuossa!?” Kun KHL:n maalikoosteita katsoo, niin sieltä löytyy niin paljon upeita osumia, jotka saavat sinut sanomaan: ”wow”. Mutta KHL:ssä ei tehdä paljoa maaleja, koska pelaajat eivät lauo, vaikka maali olisi ammottaisi tyhjyyttä. He tekevät mielummin yhden ylimääräisen syötön toisella puolella olevalle pelaajalle. Jääkiekko on aivan erilaista siellä, Leighton kertoi.
LUE MYÖS:
10 euron kierrätysvapaa megakierros peliin Reactoonz – vain 1 eurolla!
- Peli: Reactoonz
- Voimassa 3.8.-5.8.
- Vain uusille asiakkaille!
- Tässä on HPK:n uusi kapteeni!
- HIFK teki tappiota – toimitusjohtaja paljastaa syyn
- Jokerit: hyökkääjä ulos!
- Lukon luottokaksikko lähtee – uusi osoite paljastui
- HIFK:sta tuttu hyökkääjä löysi uuden seuran
- Urheilucast: HIFK, Tappara, TPS vai Kärpät? NHL-hyökkääjä tulossa Liigaan
- Liiga-pistetykki lähti Venäjälle – nyt tuli uusi ratkaisu
- Liigan tehomies yhä ilman seuraa – Expressen: SHL-seurat iskivät apajille
- Veli-Matti Savinainen joutui sairaalaan – ”Kuntoutus edessä”
- Pelicans julkisti sopimuksia – kiinnitti lupaavan maajoukkuemaalivahdin
- Odotus päättyi – tässä on KalPan mestarivahdin uusi seura
- Tappara saa jättivahvistuksen – NHL:n ykköskierroksen varaus palaa Liigaan
- Käänne kulisseissa: Liiga-seura repimässä pelaajasopimuksen
- Yllätyssiirto: Jokerit-vahti löysi uuden seuran!
- Urheilucast: Jokerien Teemu Turusen palkasta paljastui hurja tieto – Kärpät jäi kakkoseksi
- Kärpät kiinnitti tutun hyökkääjän – ”Luisteluvoimainen pelaaja”
- Nuoret Leijonat: huipputulos!
- IS: Liigaan vielä uusi seura juuri ennen kauden alkua?
- HIFK avasi lipunmyynnin Jokerit-peliin – hinnat pilvissä
- Nyt tuli tieto – IL: Jesse Puljujärven MM-mitalin kohtalo selvisi