NHL:n superyllättäjää edustava Suomen mitalirohmu kuuli viikonloppuna huippu-uutisia, nyt valmentaja ylistää vahvuuksia: ”Varsin vaikuttavaa hänen ikäiselleen”
Buffalo Sabresin Henri Jokiharjulla menee NHL:ssä lujaa. Miesten, alle 20-vuotiaiden ja alle 18-vuotiaiden maailmamestari on luutinut heittopussiksi mielletyn joukkueen alakerrassa noin 16-17 minuuttia ottelua kohden.
Jokiharjun tilastoihin on merkattu miinusta pelin päätteeksi vain kerran. Eli toisin sanoen hän on ollut useammin kentällä takaiskujen aikaan kuin joukkueen maalatessa vain yhdessä kamppailussa. Peruspuolustaminen on siis ollut vankkaa, mutta pisteitä ei ole kertynyt. Vielä.
Toimittaja Chris Johnston paljasti sunnuntaina Sportsnetille, että Jokiharjun pelit jatkuvat NHL:ssä jonkin aikaa. GM Jason Botterill oli kertonut tämän mukaan Victor Olofssonille ja Jokiharjulle äskettäin, että näiden tulee etsiä asunto.
– Nuo ovat sanat, jotka jokainen tulokas haluaa kuulla, Johnson huomautti.
Jokiharjulle on luvassa vastuuta Suomen aikaa maanantai-iltanakin, jos on uskominen NHL.comin virallisia kotisivuja. Kolminkertainen maailmanmestari puolustanee Sabresin kolmosparissa Marco Scandellan vierellä. Buffalo kohtaa jo kello 22 alkavassa koitoksessa suomalaisjoukkue Dallas Starsin.
Jokiharju sai maanantaisen Thanksgiving Dayn (suomeksi ”kiitospäivä”) alla Sabres-luotsi Ralph Kruegerin kehut.
– Kiekonhallinnan säilyttäminen ja paineen alta murtautuminen ovat testejä vahvalle pakille NHL:ssä.
– Ne ovat kovia testejä. Joukkueet tulevat kovaa ja nopeaa päälle etenkin silloin, kun ne ovat takaa-ajajina.
Kruegerilla on aihetta iloon. 20-vuotiaan Jokiharjun edustama Sabres ei ole jäänyt tällä kaudella kertaakaan pisteittä. Joukkue on suuryllättäjä, ja niin taitaa olla Jokiharjukin.
– Henri on onnistunut selviämään paineessa, mikä on varsin vaikuttavaa hänen ikäiselleen.
LUE TUOREIMPIA NHL-JUTTUJA LISÄÄ NAPSAUTTAMALLA TÄTÄ.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Megatarjous räjäytti NHL-markkinat – Leo Carlssonin vanha kommentti nostettiin esiin
- KHL:ssä huipputehot takonut hyökkääjä siirtyy NHL-mestarisuosikin riveihin
- Fanien unelma käymässä toteen: Jarmo Kekäläinen kiinnittämässä Stanley Cup -sankarin
- Nyt jysähti! NHL:n ruotsalaistähdestä jättimäinen tarjous
- Voi ei! Connor Bedard loukkaantui – katso video
- NHL:n suomalaisseurasta iso sopimusuutinen – kapteenille diili
- SaiPan Teemu Kivihalme siirtyy yllättävään osoitteeseen
- Ruotsalaishyökkääjä vaihtaa SHL:n SM-liigaan
- Miika Roine teki ratkaisunsa – pitkäaikainen Liiga-kapteeni jatkaa uraansa ulkomailla
- Eeli Tolvanen herättää ”paljon kiinnostusta” NHL:ssä – tällaisia tarjouksia pöydällä
- Antti Pennanen: raskas henkilökohtainen paljastus – “En jaksa enää”
- Ei jatkoa NHL:ssä – Dallas Stars hylkäsi suomalaisen
- Urheilucast: Pekka Jormakka lähellä Liiga-sopimusta – tässä uusi seura?
- Sveitsi jää taakse – luottosentteri palaa Liigaan
- TSN: Suomalaisjytky Floridassa – ratkaisu voi tulla jo tänään
- Aleksander Barkovin Florida teki yllättävän NHL-kaupan – iso muutos alkaa
- Täyskäännös NHL:ssä – Jesperi Kotkaniemen kohtalo meni päälaelleen viime hetkellä
- Pistetykki lähti KalPasta – uusi seura käytännössä selvillä
- Matias Maccellin seura NHL:ssä vaihtuu
- Jokerien Liiga-konkari päätti jatkostaan – uusi seura löytyi läheltä