Liigan kausiennakko: Kunnia palautetaan Poriin askel kerrallaan – Ässät palaa pudotuspeleihin
Kuva: Juha Tamminen
Liigan runkosarjan alku lähenee kovaa vauhtia. SuomiKiekko-sivusto pohjustaa sesonkia laajasti joukkue-ennakoilla, erilaisilla toppi- ja floppilistoilla sekä haastatteluilla.
Tässä juttusarjassa käydään läpi sivustomme arvio runkosarjan sijoituksista. Kuudentena esittelyssä on runkosarjassa arviomme mukaan 10. sijalle jäävä Ässät.
Vahvuudet
Porin Ässien valmentajakuviot ovat olleet viime vuosina A-luokan yhdistelmä saippuaoopperaa, draamaa ja huonosti näyteltyä tosi TV:tä. Mysteerivalmentajat ja jo sopimuksessa olevat nimet voidaan nyt kuitenkin unohtaa, kun Ässät hankki Ari-Pekka Selinin palauttamaan uskottavuuden Poriin. Pitkän ja menestyksennään uran Liigassa tehnyt Selin sopii Ässiin erinomaisesti. Hän on tottunut SaiPan aikoinaan raapimaan kaiken mahdollisen irti rajallisestakin materiaalista sekä tekemään kotikaukalosta pelottavan luolan, josta vierasjoukkueet harvemmin hakevat pisteitä helpolla. Ässien hyökkäys ei pullistele isoilla nimillä. Joukkueen puhutuimmat hankinnat Tylor ja Tyson Spink eivät paperilla vakuuttaneet moniakaan kiekkoseuraajia, mutta harjoitusotteluissa kaksikko on päässyt väläyttämään taitojaan. Heillä on mahdollisuus nousta nimiksi, joita Porissa muistellaan lämmöllä vielä vuosienkin päästä. Porilaisten vahvin osasto on heittämällä kuitenkin maalivahtipeli. Kaksikko Sami Aittokallio ja Daniil Tarasov on yksi koko Liigan parhaista maalivahtitandemeista. Aittokallio on jo huippuammattilainen, kun taas Tarasovin potentiaali on maailmanluokkaa.
Heikkoudet
Ässien materiaali on harvinaisen kapea niin hyökkäyksen kuin puolustuksen osalta. Hyökkäyksestä ei meritoituneita nimiä pisteiden valossa löydy. Peter Tiivola pelasi viime kaudella uransa parasta keikkoa, ja iski runkosarjassa tehot 12+14=26. Tälläkin kaudella hänelle kaavaillaan isoa tonttia. Varmimpana onnistujana voi pitää vasta 19-vuotiasta Otto Kivenmäkeä. Huippulupaus oli hurjassa vireessä keväällä, ja jos samat otteet jatkuvat, voi hänen odottaa kantavan joukkueessa kultaista kypärää. Hyvä Kivenmäelle, huono Ässille. Puolustuksessa Ässillä on kaksi varmaa nimeä: Tommi Taimi ja Jyri Marttinen. Marttisellakin alkaa jo olla kiekkoilijaksi hyvin ikää, 37 vuotta. Kova maalivahtiosasto on hankittu seuraan syystäkin.Näin käy
Sija 10. Ässien täysi floppikausi jää unholaan, ja uhrautuva pelityyli ja huikea maalivahtipeli siivittävät joukkueen pudotuspeleihin. Materiaalin kapeus ja huippupelaajien puuttuminen pitävät Ässät kuitenkin kaukana kärjestä, ja porilaiset jäävät runkosarjassa 10. sijalle.LUE MYÖS:
Nopan vanhoille asiakkaille 5€ kierrätysvapaa megakierros – vain 1 eurolla!
- Minimitalletus 1 €.
- Vain vanhoille asiakkaille!
- Tässä ovat ensimmäisen Liiga-viikon topit ja flopit – Helsinkiin ja Tampereelle paksu nippu risuja
- Pelikieltoa tulossa? Liigan kurinpito otti HIFK:n ja TPS:n pelin syyniin
- Murskatappio ajoi jokerifanit ahdinkoon: ”Ensimmäiset valmentajapotkut lähellä?”
- Jokereille murskatappio! Molemmista maalivahdeista tehtiin reikäjuustoa
- Huhumylly NHL-supertähden ympärillä kiihtyy – nyt tuli uusi paljastus
- Näkökulma: Puheet Pelicansin konkurssivaarasta ovat räikeästi liioiteltuja
- Jokerit-faneja hemmotellaan – tähtihankinta debytoi!
- Anton Lundellilta paljastus hurjista mestaruusjuhlista – suomalaistähti sairaalaan!
- KSML: JYP teki rajut tappiot – ”Kuluja on liikaa”
- Vancouver löi tiskiin jättisopimuksen – nuorelle tähdelle 75 miljoonaa dollaria
- Kärppien mestarin piti olla ykköshankinta – sai väistyä Jokereista tutun tieltä
- Urheilucast: Kova nimi on jälleen vapaana Liigassa – ”Puhelimessa on äänet päällä”
- Jokerien huippuhankinnalta suora viesti Sportin faneille: ”Tuskin missään muualla…”
- Patrik Laine: nyt tuli tieto, joka muuttaa asetelmaa
- Juhamatti Aaltonen latasi MTV:llä – tässä Liigan musta hevonen: ”En olisi yllättynyt, vaikka olisivat kärkinelikossa”
- Urheilucast: Jokerit heitti verkot vesille – kiikarit NHL:ssä!
- Yle: Ismo Lehkonen nosti Patrik Laineelle yhden vaihtoehdon ylitse muiden
- Tappara voi menettää timanttinsa – NHL:stä tuli tyly viesti
- Viime hetken vahvistus Liigaan – ex-Kärppä tekee paluun!
- Liigan kausiennakko – sijat 1-4: Runkosarjan voittaja tulee Tampereelta