Entinen Jokerit-kapteeni haluaisi nähdä ”Mörkö-Markon” suuremmassa roolissa: ”Pohdin jo viime kaudella”
KHL-kausi 2019-2020 alkaa Jokereiden osalta tiistaina, kun Hartwall Arenalle vieraaksi saapuu viime kauden finalistijoukkue Avangard Omsk.
Omsk avasi jo kautensa sunnuntaina ja avasi sen vakuuttavasti hakemalla 3-1-voiton hallitsevan mestarin TsSKA Moskovan kotipesästä. Jokerit pelaa tiistaina ensimmäisen ottelunsa.
– Ensimmäinen peli on aina ensimmäinen peli. Se jännittää ja miten sen jännityksen sitten käsittelee? Tuleeko se intona vai jähmettymisenä. Vaikka on kokenut joukkue, kyllä siinä silti on aina perhosia vatsassa. Tulee vielä tuollainen vastus, niin jätkät on varmasti pumpattu ja haluavat näyttää. Viime kauden finalistijoukkue on hieno mittari heti koko Jokerien organisaatiolle, toteaa entinen Jokerikippari Antti-Jussi Niemi SuomiKiekko-sivustolle.
Jokerit on onnistunut hankkimaan useita mielenkiintoisia suomalaisia pelaajia riveihinsä täksi kaudeksi. Suurin mielenkiinto kohdistuu Leijonien MM-kultasankariin Marko ”Mörkö” Anttilaan, jonka vaikutus seurassa on iso.
– On varmasti iso. Mörkö-Marko tekee töitä, taklaa ja näyttää esimerkkiä. Alivoimalla todella tärkeä jätkä ja omassa roolissaan nelosketjussa. Pohdin jo viime kaudella, että voisi olla isommassakin roolissa. Osaa tehdä maaleja, on nopea ja yllättävän taitava. Tykkään Anttilasta. Hänellä ei ole off-päiviä, vaan perusyrittäminen tulee takuulla aina. Jos olisin valmentaja, niin pystyisin aina luottamaan ja tietäisi mitä saa, Niemi toteaa.
Jokereilla on haastava startti KHL-kauteen, sillä viime kauden finalisti Omskin jälkeen narripaidat isännöivät KHL:n kolmesti voittanutta idän menestysseura Ak Bars Kazania.
– Kaikki toivoo Jokereille lentävää lähtöä. Kovat vastustajat, mutta voitot näistä, niin kausi saisi positiivisen startin ja omalle tekemiselle ensimmäiset mittarilukemat. Ensimmäinen peli saattaa mennä vielä jännityksen takia miten sattuu, mutta toisessa pelissä viimeistään nähdään miten Jokerit pärjää näitä kovia vastaan, Niemi toteaa.
Jokerit – Avangard Omsk tiistaina Hartwall Arenalla klo 18.30. Ottelu näkyy suorana lähetyksenä Viasatin kanavilla ja Viaplayssa.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- IS: HIFK:ssa iso muutos – Olli Jokiselta paljastus: ”Juurisyitä etsittiin isosti”
- LA Kings -legenda Anze Kopitarille upea kunnianosoitus!
- 27-vuotias NHL-hyökkääjä teki oharit ruotsalaisseuralle – lopettaa uransa yllättäen
- Liiga-paikkaa tavoitellut Ketterä: lopullinen ratkaisu julki!
- Liiga-seuralta merkittävä sopimusuutinen – kiinnitti fanien suosikin!
- Tomek Valtonen: tässä on Jokereiden tavoite Liigan superkaudelle
- Näin Jokereiden Liiga-joukkue rakennettiin – kaksi ominaisuutta korostui pelaajahankinnoissa
- Ville Koivusen jättidiili hämmästytti NHL:ssä – nyt GM paljasti syyn
- Liiga-seura jysäytti – historiallinen kapteenivalinta
- Evander Kane voi tehdä rajun ratkaisun – nyt pöydällä yllättävä siirto
- LIVESEURANTA: Pitsiturnaus 2026 – finaali päättyi murskalukemiin!
- Käänne kulisseissa: Liiga-seura repimässä pelaajasopimuksen
- Tappara saa jättivahvistuksen – NHL:n ykköskierroksen varaus palaa Liigaan
- Urheilucast: HIFK, Tappara, TPS vai Kärpät? NHL-hyökkääjä tulossa Liigaan
- Yllätyssiirto: Jokerit-vahti löysi uuden seuran!
- Paljastus Jesse Puljujärven NHL-varauksesta – tämän pelaajan Oilers olisi halunnut
- Kärpät kiinnitti tutun hyökkääjän – ”Luisteluvoimainen pelaaja”
- Ilves jää taakse – ulkomaalaisvahvistus vaihtaa toiseen Liiga-seuraan
- Jokerit: hyökkääjä ulos!
- IS: Liigaan vielä uusi seura juuri ennen kauden alkua?