Niukasti pudotuspelien ulkopuolelle viime kaudella NHL:ssä jäänyt Arizona Coyotes saattaa olla valmis kauppaamaan kokeneen luottosentterinsä Derek Stepanin toisaalle jo siirtotakarajalla, ainakin mikäli seuran pudotuspelihaaveet ovat tuossa vaiheessa haihtuneet taivaan tuuliin, kirjoittaa The Athletic.

29-vuotias amerikkalaishyökkääjä taantui viime kaudella pahemman kerran miehen iskettyä 72 peliin vaisut tehot 15+20=35. Tämä oli heikko suoritus aiemmin lähes 60 tehopinnan kausia merkkauttaneelle konkarille, jonka viime kautta tosin haittasi sitkeä jalkavamma. Sivusto muistuttaa kuitenkin Stepanin olevan yhä joukkueensa luotettavin ja paras yleispelaaja.

6,5 miljoonaa dollarin vuosipalkkaa kauden 2020-21 loppuun saakka nauttiva Stepan saattaa tästä huolimatta joutua GM John Chaykan nuorennusleikkauksen uhriksi jo alkavalla kaudella. The Athletic arvioi seuran pudotuspelimahdollisuuksien sekä nuorten haastajien, kuten Nick Schmaltzin, Barrett Haytonin ja Christian Dvorakin urakehityksen näyttelevän suurta roolia siinä, aikooko Chayka kaupata varakapteeninsa toisaalle jo tulevalla kaudella.