Buffalo Sabres -tähti Rasmus Ristolainen ei stressaa siirtohuhuista: ”En voisi vähempää välittää”
Buffalo Sabresin riveissä kaudesta 2013-14 alkaen NHL-uraa tehnyt Rasmus Ristolainen on pyörinyt jo helmikuun siirtotakarajalta lähtien jatkuvasti siirtohuhuissa sekä Pohjois-Amerikan että Suomen kiekkomedioissa.
24-vuotias turkulaispuolustaja kommentoi lähes päivittäisiä huhuja ex-seurakaverinsa ja entisen NHL-tappelija John Scottin Dropping the Gloves -podcastissa.
– Olen itse asiassa ihminen, jota ei voisi vähempää kiinnostaa kaikki ne huhut. Antaa ihmisten puhua ja kirjoittaa mitä tykkäävät. Katsotaan mitä tapahtuu. En vaivaa itseäni asialla ollenkaan, Ristolainen vastaa Scottin kysymykseen jatkuvista siirtohuhuista huolimatta 40 tehopisteen kaudesta.
Ristolainen kommentoi myös seuransa jälleen vaihtuvaa päävalmentajaa. Tuorein yrittäjä Ralph Krueger on ehtinyt jo soittaa puolustajalle muutama viikko sitten.
– Hänellä on paljon kokemusta eri työpaikoista, eri liigoista ja kansalaisuuksista. Olemme nuori joukkue, joten on hyvä saada penkin taakse hieman kokemusta.
Turkulaispuolustaja myöntää myös joukkueen jatkuvan häviämisen ottavan erityisen koville tässä vaiheessa uraa miehen vakiinnutettua pelipaikkansa taalajäillä jo aikoja sitten.
– Ensimmäiset pari-kolme vuotta menivät nopeasti. Olin innoissani päästessäni pelaamaan NHL:ssä ja yritin vain tehdä nimeä itselleni. Viimeiset vuodet ovat sen sijaan olleet vaikeita. Haluan voittaa ja päästää pudotuspeleihin, mutta uskon yhä valoisampaan tulevaisuuteen, mies pyörittelee.
LUE MYÖS:
- Washington solmi hirmudiilin – superlupaukselle 84 miljoonan dollarin jättisopimus
- 86 miljoonaa dollaria – NHL-tähti solmi historiallisen jättisopimuksen!
- Urheilucast: Patrik Laine löytämässä uuden seuran NHL:stä – ”Kiinnostus molemminpuolista”
- IS: HIFK:n uusi vahvistus heti pelikieltoon
- Vapaille markkinoille putosi Liigasta tuttu pistetykki – sai lähtöpassit
- Sami Niku jättää Sveitsin – uusi seura selvillä: ”Sopii profiiliin täydellisesti”
- HIFK jysäytti – Olli Jokisen joukkueeseen saapui melkoinen järkäle
- TPS:n tähtihankinta Lukas Haudum paljastaa superketjun salaisuuden: ”Ihan uskomaton”
- NHL:stä tuli käsky – Tapparalle karu menetys
- Carolinan mestaripakki: siirtopyyntö!
- THF: Jokerien haaviin tarjolla nimekäs pelaaja – todellinen yllätyskortti
- KooKoo saa huippuvahvistuksen
- Lähtö tuli – TPS:stä tuttu pelaaja vapaille markkinoille
- Jokereilta pelaajavaihto – hyökkääjä sisään, toinen ulos
- Tapparalle valtava menetys
- Tomek Valtonen sai tarpeekseen – Jokereissa tapahtui iso muutos!
- Iso kaappaus Liigassa: Petteri Lindbohm löysi uuden seuran
- Pekka Jormakka paljasti podcastissa: tässä uusi osoite!
- Ville Peltonen nostettiin Sveitsissä kyseenalaisen listan kärkeen
- Jokereille jättimäinen takaisku – tähtihyökkääjä pitkään sivussa!