No nyt! Kaapo Kakolle sataa mielettömiä kehuja Suomesta ja ulkomailta – NHL-tähdetkin jäävät varjoon! ”Ihan toista maata”
Isot päivät alkavat olla Kaapo Kakon käsillä. Pelaajan tulevaisuuden kohtalo ratkeaa ensi viikolla, kun NHL:n varaustilaisuus järjestetään juhannuksena Pohjois-Amerikassa. Pelaaja on tehnyt jo ennen mahdollista, mutta jossain määrin epätodennäköistä ykkösvarausta isoja asioita.
Kakko on kolminkertainen maailmanmestari, ja lisäksi hän liekehti TPS:ssä. Hän on myös edistänyt turkulaisjoukkueen asemaa ponnistamalla sieltä ykkös- tai kakkosvaraukseksi.
– Edellinen pelaaja, joka vaikutti TPS:ään samalla tavalla kuin Kaapo tällä kaudella, oli ehkä Saku Koivu 1990-luvun alussa. Kaapo on samassa kategoriassa kuin Aleksander Barkov, Patrik Laine ja Sebastian Aho, jotka loistivat Liigassa ennen NHL-varaustaan, sanoi TPS:n urheilutoimenjohtaja ja entinen NHL-maalivahti Antero Niittymäki NHL.comin suomenkielisen sivuston mukaan.
Niittymäen mukaan Kakko on itsevarma nuori, joka tietää olevansa hyvä, ja jolla on halua näyttää kaikille.
– Hän haluaa olla NHL Draftin ykkösvaraus, mutta ei hän ole millään lailla ylimielinen pelaaja. Hän haluaa olla jäällä ratkaisuhetkillä ja olla se ratkaisija.
Kehuihin lähti mukaan myös TPS:ssä hyökännyt Zach Budish.
– Kaapo näkee tilanteet jo ennalta. Sanotaan, että hyvälle pelaajalle ei voi antaa huonoa syöttöä. Kauden mittaan annoin varmasti muutaman sellaisen syötön, jotka Kaapo sai näyttämään paremmilta kuin mitä ne todellisuudessa olivat.
– Hän irtosi vastustajista, pääsi kiekkoon ja pani sen häkkiin. Kaapolla on maailmanluokan taidot, mutta hän ei silti kaihda kovaa kamppailua kiekosta. Hänen hienot maalinsa pyörivät highlight-koosteissa, mutta hän tekee myös paljon osumia paluukiekoista maalin edestä, missä hän voittaa pakit kaksinkamppailuissa.
– Hänellä on niin nopeat kädet, että hän pystyy veivaamaan kiekon reppuun lähietäisyydeltä, Budish kertoi.
TPS:n ulkomaalaisvahvistus liitti Kakon samaan lauseeseen eräiden NHL-tähtien kanssa.
– Kaapo teki treeneissä ihan mielettömiä juttuja. Pelasin Milwaukeessa (AHL) neljä kautta ja näin siellä Kevin Fialan ja Filip Forsbergin kaltaisia taitopelaajia. Mutta Kaapo on ihan toista maata.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Leijonat-puolustaja oudossa tilanteessa – yllättyi itsekin: ”Siltä varmaan näyttikin”
- Hopeamitalisti KooKoo räväytti: kaksi pelaajakiinnitystä – tähtihyökkääjä jatkaa seurassa
- Mikael Granlund MM-kisoihin? Antti Pennaselta kutkuttava paljastus
- Olli Jokiselta hurjaa puhetta Aleksander Barkovista MTV:llä: ”Harvoin saa katsoa pelaajaa…”
- Aleksander Barkov lahjoitti mailansa lapselle – sitten meinasi käydä karusti
- Leijonat avasi MM-kisat voitolla – ylivoima hurjaa katsottavaa
- USA:n supertähti missaa ottelun Suomea vastaan – tässä syy
- Kanada avaa MM-kisat hurjalla ykkösketjulla!
- MM-kisakaupunki Zürichin hintataso hipoo pilviä – näin paljon maksaa kisaolut
- Kanada teki poikkeuksellisen päätöksen Sidney Crosbyn kanssa – tätä ei ole nähty 16 vuoteen
- Nyt jysähti – Liigan pistetykki siirtyy Jokereihin!
- Urheilucast: Liigan rahaseura iski tarjouksen Leijonien MM-pelaajalle – valinta on nyt tehty!
- Jokerit repi pistetykin sopimuksen yllättäen – fanit raivona: ”Päin v*ttua hoidettu”
- Sensaatio on valmis – tämä maa nousee jääkiekon MM-kisoihin 20 vuoden tauon jälkeen!
- Liiga-mestari ratkeaa! Tappara-KooKoo ketjut, tv-lähetykset ja selostaja
- Lähde: Liigaan huhuttu SHL-tähti teki valintansa – tässä uusi osoite
- MM-lätkä pimenee Suomessa – ilmaiskanavat pois juuri ennen turnausta
- Nyt ei tilastot päätä huimaa – Kärpiltä erikoinen ulkomaalaishankinta
- Matias Mäntykivi lähtee – saa pelikaverikseen toisen entisen Ilves-tähden
- Leijonat: Nämä pelaajat putosivat MM-joukkueesta!