Uralle uutta nostetta? HIFK lainaa nuoren lupauksensa toiseen liigaseuraan

KooKoon ensi kauden maalivahtikolmikko on nyt selvillä.

Kouvolalaisseura tiedottaa verkkosivuillaan, että se on tehnyt vuoden mittaisen lainasopimuksen HIFK-maalivahti Niilo Halosen kanssa. Oskari Salmisen kanssa KooKoo on päässyt puolestaan jatkosopimukseen, joka on voimassa kevääseen 2021 saakka.

– Halonen kävi viime kaudella osoittamassa valmiutensa Liiga-kaukaloon. Kunnianhimoisena ja tavoitteellisena urheilijana hän on loistava lisä täydentämään maalivahtikolmikkomme. Uskomme, että Niilo ottaa meillä urallaan seuraavan askeleen eteenpäin, sanoo KooKoon urheilujohtaja Jarno Kultanen seuran verkkosivuilla.

Halosen ja Salmisen lisäksi KooKoon maalivahtikolmikon täydentää norjalainen Henrik Haukeland, jonka sopimus julkaistiin jo aiemmin huhtikuussa. Haukeland edusti aiemmin TPS:ää.

LUE MYÖS: Jäähyväisten aika: HIFK:n ulkomaamaisvahvistus jättää seuran!


LUE MYÖS: Liiga-seura näytti KHL:stä isoin odotuksin hankitulle ulkomaalaisvahvistukselle ovea – ”Ei aivan sovi pelisapluunaan”

LUE MYÖS: Seiska: Leijonille NHL-huippuvahvistus MM-kisoihin? ”Kuulin, että olisi tulossa vaikka sopimus onkin katkolla”

LUE MYÖS: HBL: HIFK nappasi toisen Liiga-seuran ykkösvahdin – nykyinen kärkitorjuja teki täyskäännöksen