HPK ilmoitti kotisivuillaan solmineensa jatkosopimukset kahden hyökkääjänsä, Nicklas Luceniuksen sekä Filip Krivosikin kanssa.

HPK:lla oli optio 32 ottelussa tehot 13+16=29 iskeneen 29-vuotiaan Luceniuksen kanssa, jonka seura palkkasi riveihinsä marraskuussa.

Seuran urheilutoimenjohtaja Mika Toivola kertoo HPK:n olleen tyytyväinen Luceniuksen työpanokseen tällä kaudella.

– Niclas on osoittanut, että hän haluaa palata suomalaisen jääkiekon huipulle ja on siinä hyvällä tiellä. Hän on ollut meille selkeä vahvistus ja haluamme käyttää optiomme ensi kaudesta. Niclas on osoittanut olevansa luottamuksen arvoinen ja pelaa meillä juhlakaudella isossa roolissa, Toivola kehaisee.

Myös 19-vuotias slovakkihyökkääjä Krivosik jatkaa Kerhossa vuoden sopimuksella.

– Filip on ottanut ennen kaikkea tällä kaudella hyviä kehitysaskeleita. Ensi kaudeksi pitää vielä parantaa, mutta uskomme, että hän pystyy ottamaan lisää vastuuta HPK:ssa, Toivola uskoo seuran kotisivuilla antamassaan lausunnossa.