Aleksandr Ovetshkin pitää NHL:n tilastoja pilkkanaan – nousi jo Teemu Selänteen kanssa samaan kastiin
Kun Washington Capitalsin tähtihyökkääjä Aleksandr Ovetshkin, 33, painoi viime yönä 2-5-tappioon päättyneessä St. Louis Blues -pelissä yhden häkin, nosti venäläinen kauden maalimääränsä jo 30:een.
Maalipörssin kärkinimi on toistaiseksi ainoa pelaaja, joka on pystynyt rikkomaan kuluvalla sesongilla tuon 30 osuman rajan. Sen rikkominen ensimmäisenä kyseisessä iässä on omalla tavallaan harvinaista.
Tarkalleen ottaen 33 vuoden ja 108 päivän ikäinen Stanley Cup -voittaja on kolmas pelaaja NHL:n historiassa, joka on puhkaissut kyseisen rajan ensimmäisenä vähintään 33-vuotiaana.
Muut ovat aikoinaan tuon tempun 34-vuotiaana tehnyt Bill Cook (1930-31) ja 36 vuoden iässä samaan pystynyt Teemu Selänne (2006-07).
Lisäksi taalajäillä jo kaudella 2005-06 debytoineesta venäläisestä tuli NHL:ssä kolmanneksi eniten vähintään 30 osuman kausia pelannut tähti. Tällaisia Ovetshkinillä on nyt kasassa kunnioitettavat 14 kappaletta.
Hän voi mennä kyseisessä tilastossa vielä hyvinkin kärkeen, kun ykköseksi yltää 17 kaudella. Mike Gartnerin jälkeen kakkossijaa hallussaan pitää Jaromir Jagr (15).
Kuten faktat todistavat, on jokaisella kaudellaan vähintään 30 rysää kiskonut ”pappa” edelleen harvinaisen kovassa lyönnissä.
Kaiken lisäksi tuo kaudesta toiseen jatkuva tasainen maalinmättämistahti on harvinaista sekin. Hyökkääjä on vasta toinen pelaaja sarjan historiassa, joka on pystynyt mainittuun maalimäärän (30) jokaisella 14 ensimmäisellä kaudellaan. Parempaan pystyi ainoastaan Gartner 15 kaudella vuosina 1979-94.
LUE MYÖS:
- Haastattelu: Tommi Miettinen puhui uudesta pestistään – ”Ei sovi vähätellä…”
- Jyrki Aholta kehitysehdotus valmentajapotkuja jakaville Liiga-seuroille: ”Mitä itse ensimmäisenä yrittäisin…”
- Kiekko-Espoon Jyrki Aholta suoraa tekstiä HIFK-tähdestä: ”Kuin olisi joku ampunut haulikolla”
- Liigan kärkipaikka vaihtui – Aleksi Saarela kuritti vanhaa seuraansa
- NHL:ssä jysähti jättitreidi – Connor Hellebuyck kaupattiin!
- Connor Hellebuyckista uusi jättitarjous – NHL:n ”suomalaisseura” virittelee siirtopommia
- Leijonalegendan poika loukkaantui Sveitsissä – edessä pitkä sairausloma
- KalPa: ykköstähti viikkoja sivussa – toinen hyökkääjä peräti kuukausia ulkona
- Tommi Miettinen mylläsi HIFK:n ketjuja – sairastuvalta kaksi huippuvahvistusta mukaan
- IS: HIFK solmi jättisopimuksen – luvassa valtava rahapotti
- Aitio: Olli Jokinen ulos HIFK:sta – tilalle melkoinen nimi!
- Urheilucast: Kovaa puhetta Kari Jalosen Tappara-lähdöstä – ”Joukkue ei ollut hansikkaassa”
- Juhamatti Aaltoselta jättiyllätys MTV:llä – Liiga-pestistä suora vastaus: ”Kyllä”
- IL: Kari Jalosen hurja palkka julki – näin paljon jäi pöydälle
- Paluu varmistui! Tapparan mestarihyökkääjä sai sopimuksen
- IL: HIFK havittelee tätä valmentajaa riveihinsä
- HS: HIFK:sta tuttu konkari etsii töitä – haluaa takaisin Liigaan: ”Olisi hienoa päästä mukaan”
- Tapparan valmennukseen tarjolla todellinen yllätysnimi – ”Olen valmis!”
- Olli Jokiselle potkut – tässä HIFK:n uusi päävalmentaja!
- Näkökulma: Kaappaako Tappara seuraavan päävalmentajansa toisesta Liiga-seurasta?
