Tappioputkessa rämpivän Liiga-joukkueen kapteenilta tiukka vaatimus: ”Meidän pitää tehdä tulosta, tämä on kilpaurheilua”

Rauman Lukko hamuaa tämäniltaisesta vierasottelussa Jukureita vastaan jälleen pisteitä pitkän tauon jälkeen.
Joukkue hävisi viime viikolla kaikki kolme otteluaan ja majailee sarjataulukossa tällä hetkellä sijalla 13.
Omaakin peliään tällä kaudella hakenut kapteeni Janne Niskala onnistui viime lauantaina iskemään kauden avausmaalinsa sarjakärki Kärppiä vastaan.
– Mukava totta kai onnistua, mutta kyllä voiton tuomasta fiiliksestä nauttii enemmän, Niskala kertaa suoritustaan Lukon nettisivulla.
Vaikka raumalaisjoukkue nuorentui ja muuttui paljon tälle kaudelle ja joukkueenjohto on peräänkuuluttanut kärsivällisyyttä, muistuttaa 37-vuotias Niskala mistä pohjimmiltaan on kyse.
– Kärsivällisyys on tottakai iso asia, mutta samalla meidän pitää myös tehdä tulosta. Tämä on kilpaurheilua. Meidän pitää uskoa enemmän omaan tekemiseen ja kurinalaisuus on asia, johon pitää kiinnittää paljon huomiota.
Lukko pelaa tällä viikolla Jukurit-ottelun jälkeen ennen maajoukkuetaukoa vielä perjantaina Tapparaa ja lauantaina TPS:ää vastaan.
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- NHL-tähtisentteri valmis siirtoon – nämä kaksi seuraa vaihtoehtoina
- Palkintoja kahminut NHL-vahti lopettaa uransa 17 kauden jälkeen
- Jymypaukku: Miikka Salomäki palaa Liigaan!
- TPS-kapteeni loikkaa toiseen Liiga-seuraan
- NHL-tähtivalmentajalta yllätyspäätös: siirto KHL:n lilliputtiseuraan!
- HPK:ssa pelannut kanadalaispuolustaja löysi uuden joukkueen
- Columbuksen kärkivaraus haluaa vaihtaa maisemaa NHL:ssä – siirtopyyntö jätetty
- NHL:ssä pyöräytettiin vaihtokauppa – Toronto saa tutun nimen riveihinsä
- Sopimus purkissa – Liigan entiselle tähtivahdille yli 32 miljoonan dollarin NHL-diili!
- Mestis-seura värväsi sarjan parhaaksi valitun puolustajan – alla pelaamaton kausi
- Mikael Granlund sai rahakkaamman tarjouksen toiselta NHL-seuralta – vastasi ”ei kiitos”
- Urheilucast: Liiga-seura iski 600 000 euroa jättipotin pöytään – teki hirmuhankinnat kilpailijan nenän edestä!
- Huhumylly ohi: NHL:ssä jysähti jättidiili!
- NHL-supertähdestä karmea väite
- HIFK:n hyökkääjä siirtyy rapakon taakse
- Yllätyssiirto: Euroopan kaukaloihin hurja vahvistus NHL:stä
- Viime kausi jäi kokonaan pelaamatta – Liigasta tuttu suomalainen siirtyy nyt Mestikseen
- Jesse Puljujärvi paljasti Ylelle syyn siirrolle Sveitsiin: ”Jos tässä nyt saisi…”
- Huippulupaus jättää Jokerit – tässä uusi seura!
- Sivusto: Tapparan tähtihankinta vaihtamassa joukkuetta!