Heti läpimurto NHL:ään? Spekulaatio: Supertähden kauppaaminen onnenpotku leijonatykille

© Kuva: Getty Images

NHL-supertähti Jeff Skinnerin kauppaaminen Buffalo Sabresiin olla onni Carolina Hurricanesin suomalaishyökkääjille.

NHL-seuraa läheltä seuraava toimittaja Michael Smith uskoo, ettei Hurricanes korvaa huippunimeä uudella hankinnalla. Sen sijaan paikkaaja löytyy organisaation sisältä.

Yksi Smithin nostama nimi on Saku Mäenalanen, joka siirtyi kesällä Hurricanesin riveihin. 26-vuotias Leijonien kiekkotaituri solmi seuran kanssa vuoden ja 925 000 dollarin sopimuksen.

– Miten olisi Mäenalanen? Harjoitusleiri on hänelle ensimmäinen hyppy Hurricanesin matkaan, Smith pohtii.

Nuori kiekkotaituri kiekkoili viime kaudella Liigassa Kärppien matkassa 59 ottelua tehoin 17+29=46. Hänen kanssaan pelipaikoista kilpailee useampi nuorempi NHL-lupaus – muista suomalaisista taistossa ovat ainakin Aleksi Saarela ja Janne Kuokkanen.

Esimerkiksi Saarelan etu on se, että nuori maalitykki on ehtinyt kiekkoilla jo hetken Hurricanesin AHL-seuran matkassa. Lopullinen kokoonpano selviää kuitenkin vasta NHL-leirin jälkeen. Myös Smith painottaa sen merkitystä nuorille kiekkotaitureille.