Liiga-seuran maalivahdille yllättäen NHL-sopimus – seura tyynnyttelee fanejaan: ”Ei hätää!”
Liiga-seura Lahden Pelicansiin täksi kaudeksi lainasopimuksella siirtynyt tshekkiläinen maalivahti Jakub Skarek sai hieman yllättäen NHL-sopimuksen. New York Islanders varasi Skarekin, 18, tämän kesän draftin kolmannella kierroksella ja löi nuorukaiselle saman tien sopimuksen kouraan.
Pelicans kuitenkin tiedottaa, että sopimus tuskin vaikuttaa Skarekin tulevan kauden pelipaikkaan, eli tämä pelaisi suunnitelmien mukaan Pelicansissa.
– Jakub Skarekille NHL-sopimus, mutta ei hätää. Erittäin suurella todennäköisyydellä mies nähdään ensi kaudella Lahessa, seuran virallisella twitter-tilillä kirjoitetaan.
– Skarek on vakuuttanut osaamisellaan myös rapakon takana, mikä on hieno asia. Sopimuksen myötä päätäntävalta on nyt Islandersilla, mutta erittäin suurella todennäköisyydellä mies nähdään ainakin ensi kaudella Pelicans-paidassa, seuran urheilutoimenjohtaja Janne Laukkanen sanoo tiedotteessa.
Jos tweetti ei näy voit katsoa sen täältä
Luetuimmat
- Kivenkova vahvistus: NHL:ssä pelannut puolustaja siirtyy Tapparaan!
- Nähdäänkö NHL:ssä offer sheet? Yksi seura haavoittuvassa asemassa
- The Athletic: Colorado Avalanchen mestaripuolustajan seura vaihtuu – tässä uusi osoite!
- KHL-sopimus purkissa – Entinen TPS-tähti siirtyy Venäjälle
- Jymypaukku! Hallitseva mestari laulukuoroon nuorten MM-kisoissa – Nuoret Leijonat kohtaa välierässä Ruotsin
- Lähde: Nuorten Leijonien tähti palaa ensi kaudeksi Liigaan – tässä tuleva seura
- Paljastus: Leo Komarov yrittää saada NHL-sopimuksen!
- Lähde: Ottawa neuvottelee jättikaupasta NHL:ssä – mukana useita pelaajia ja varausvuoroja!
- Venäjältä absurdi väite: Suomalainen NHL-superlupaus matkalla KHL:ään
- MTV Sport: Näin Ukko-Pekka Luukkonen vastasi KHL-huhuun