Ensimmäistä kauttaan ammattilaisena ECHL:ssä Adirondack Thundersin riveissä pelaava Chris Calnan on seuran tietojen mukaan suuntaamassa Eurooppaan.

23-vuotias Calnan on mielenkiintoinen pelaaja. Viime kaudella hän toimi maineikkaan Bostonin yliopiston joukkueen kapteenina, minkä lisäksi hän on Chicago Blackhawksin kolmoskierroksen varaus vuodelta 2012.

188-senttistä hyökkääjää on kuvailtu voimahyökkääjäksi, jolta löytyy kuitenkin taitoa ja hyvä luistelunopeus.

Calnan kärsi jo ennen viime kautta loukkaantumisista, minkä takia täyden potentiaalin lunastaminen ei ole onnistunut vielä.

Hän lähti täksi kaudeksi hakemaan vauhtia ammattilaisuralleen ECHL:sä yliopistovuosien jälkeen, mutta nyt hän on ilmeisesti löytänyt uusia vaihtoehtoja, sillä hän on seuran mukaan suuntaamassa Eurooppaan.

– Hän on johtaja, todellinen joukkuepelaaja. Hän blokkaa laukauksia ja pelaa ylivoimaa maalin edessä. Hän osallistuu hyökkäyksiin, mutta loppujen lopuksi hän määrittelee itsensä voittojen ja tappioiden kautta, Blackhawksin kykyjenetsijä Mark Kelley kuvaili viime keväänä Calnania The Athleticin haastattelussa.

Calnanin tuleva osoite selviää myöhemmin.