IS: Kokenut tähtivahti kritisoi kovin sanoin väistynyttä HIFK-pomoa – ”S**tanan huonoa johtamista”
HIFK:n kolmosvahdiksi valahtanut Niklas Bäckström on yllättäen kesken kauden laukonut kovia mielipiteitä HIFK:n seurajohdosta ja omasta asemastaan joukkueessa.
39-vuotias entinen NHL-vahti jäi pienelle vastuulle HIFK:ssa, kun Kevin Lankinen palasi sairastuvalta.
Lankinen loukkaantui kauden kynnyksellä, minkä seurauksena seurajohto päätti reagoida hankkimalla kovan luokan maalivahdin Atte Engrenin.
Nyt Bäckström väittää Ilta-Sanomien haastattelussa, ettei HIFK:n entinen urheilutoimenjohtaja Tom Nybondas ollut hänelle rehellinen tilanteesta. Maalivahdin mukaan Nybondas puhui Engrenin saapuvan joukkueeseen Lankisen loukkaantumisen ajaksi.
– Mutta nopeasti selvisi, että Atelle oli tehty samana päivänä koko kauden mittainen sopimus. Sen olisi voinut rehellisesti kertoa silloin. Minulle kolmosvahdin roolikin on ihan fine, jos se rehellisesti ilmoitetaan. Tai kymmenen pelin jälkeen todetaan, ettei nyt vaan riitä, Bäckström kertoo IS:n haastattelussa.
Nybondas kiistää tämän tiedon.
– Mitään sellaista ei ole luvattu, urheilutoimenjohtajan paikalta kesken kauden väistynyt Nybondas linjaa.
Bäckströmillä itsellään on selvä näkemys tilanteesta.
– Helvetin huonoa urheilujohtamista. Ihan saatanan huonoa urheilujohtamista.
Omien sanojensa mukaan Bäckström ei enää edes harjoittele muiden HIFK:n pelaajien kanssa, vaan treenaa itsekseen yhdessä maalivahtivalmentaja Jan Lundellin opastuksessa.
Tilanne on siltäkin osin erikoinen, että kokenut maalivahti on myös HIFK:n osaomistaja. Nyt hän harkitsee myyvänsä osakkuutensa.
– Harkitsen sitä ja olen luvannut kertoa oman kantani hallitukselle sekä toimitusjohtaja Jukka Valtaselle. Haluan tehdä sen, mikä on pitkällä aikajänteellä seuralle parasta, Bäckström sanoo.
Hän ei säästele sanojaan, vaikka liigakausi on kovassa vauhdissa.
– Olen nyt puolitoista vuotta läheltä seurannut, miten paljon vääriä asioita tehdään urheilupuolella ja sen on muututtava. Jos urheilupuoli toimisi resurssiensa mukaan, HIFK olisi Suomen suurin koko ajan niin kuin sen pitäisi olla.
Hän kyseenalaistaa jopa seuran perinteikkäät arvot.
– Seuran slogan on En gång IFK alltid IFK, mutta en löydä HIFK:n toiminnasta niitä arvoja viime vuosien ajalta. Mutta voin syyttää myös itseäni siitä, että en ole tämän puolentoista vuoden aikana onnistunut pelaajana enkä omistajana edistämään niitä arvoja.
Linkki Ilta-Sanomien alkuperäiseen uutiseen!
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Antti Pennanen: tällainen vastustaja on Yhdysvallat
- Tällä päivämäärällä Mikael Granlund saapuu MM-kisoihin
- Antti Pennanen vahvisti: tässä Leijonien kentälliset ja maalivahtivalinta USA-otteluun!
- Leijonat leimasi uuden kisapassin – tämä mies mukaan!
- UC: Tästä syystä Teuvo Teräväisen MM-turnaus päättyi – päätöstä ei tehnyt Leijonat
- Sensaatio MM-kisoissa – sankari vitsaili: ”Toivon, ettei autoani sytytetä tuleen”
- Lähde: NHL jäämässä taakse – suomalaispakkia viedään uuteen osoitteeseen
- Konsta Helenius räväytti jälleen – Buffalo venytti sarjan seiskapeliin NHL:ssä!
- Näin Sakari Manninen kuittasi Aleksander Barkovin ylistyspuheet
- MM-kisoissa jymy-yllätys! Lilliputti nöyryytti Tshekkiä
- Jokerit repi pistetykin sopimuksen yllättäen – fanit raivona: ”Päin v*ttua hoidettu”
- Urheilucast: Liigan rahaseura iski tarjouksen Leijonien MM-pelaajalle – valinta on nyt tehty!
- Liiga-mestari ratkeaa! Tappara-KooKoo ketjut, tv-lähetykset ja selostaja
- Lähde: Liigaan huhuttu SHL-tähti teki valintansa – tässä uusi osoite
- Nyt ei tilastot päätä huimaa – Kärpiltä erikoinen ulkomaalaishankinta
- MM-lätkä pimenee Suomessa – ilmaiskanavat pois juuri ennen turnausta
- Lehti: Tappara jysäytti uuden pelaajahankinnan tiskiin!
- Tapparasta ja NHL:stä tuttu hyökkääjä: ura ohi
- Antti Pennanen vahvisti: tässä Leijonien kentälliset ja maalivahtivalinta USA-otteluun!
- Nyt on Liigalla vetovoimaa – Sveitsin mestari siirtyy Suomeen!