100 miljoonan dollarin NHL-supertähti jyrähtää kiistellystä säännöstä: ”Poistakaa tuo!”
Edmonton Oilersia koetellaan nyt kovalla kädellä. Viime yönä Suomen aikaa joukkue hävisi Nashville Predatorsille maalein 1–2. Tappio oli Oilersille jo seitsemäs kahdeksassa viime ottelussa.
Eniten Oilersilla hiertää nyt maalinteko. Kuudessa viime ottelussaan joukkue on tehnyt yhteensä neljä pelitilannemaalia, eikä kertaakaan enempää kuin yhden osuman.
Siksi Mark Letestun hylätty maali eilisessä ottelussa Nashville Predatorsia vastaan otti Oilersin leirissä erityisen koville.
Letestu luuli tasoittaneensa ottelun noin viisi minuuttia ennen loppua. Predatorsin päävalmentaja Peter Laviolette kuitenkin käytti valmentajan haastomahdollisuutta ja pyysi tarkistamaan aiemmin samassa vaihdossa tapahtuneen tilanteen, jonka arveli olleen paitsio.
Lavioletten haasto onnistui. Videotarkistuksen mukaan Oilersin puolustajan Jujhar Khairan keskialueen puoleinen luistin oli ollut irti jäästä tämän rynnätessä hyökkäysalueelle, joten tämän katsottiin olleen hyökkäysalueella ennen kiekkoa kuljettanutta Ryan Stromea.
Tällä oli hyvin minimaalinen merkitys pelin kulkuun, mutta Laviolette käytti onnistuneesti sääntöjen hänelle suomaa mahdollisuutta.
Oilersin tähtisentteriä Connor McDavidia tilanne korpesi syvältä.
– Tuo sääntö pitäisi ihan ehdottomasti poistaa. Olemme nähneet lukuisia vihellyksiä, joissa pelaaja on ollut millimetrin paitsiossa 45 sekuntia ennen maalin syntymistä. Sillä ei ole kovin suurta vaikutusta maalin syntyyn, McDavid mietti kanadalaisen TSN-sivuston mukaan.
– Uskoisin, että fanit haluavat nähdä hyökkäävää peliä. Ja jos tämä sääntö häiritsee hyökkäämistä, se on turhauttavaa. Tietysti nyt voi olla väärä hetki kyseenalaistaa tuo sääntö, kun se on toiminut meitä vastaan, mutta silti toivon, että koko sääntö poistettaisiin, McDavid tuhahteli.
Ensi kaudesta alkaen kahdeksan kauden ajan 12,5 miljoonan dollarin vuosipalkkaa nauttiva McDavid teki ottelussa Oilersin ainoan maalin. Kyseessä oli supertähden ensimmäinen osuma sitten joulukuun 23. päivän, mutta se oli tällä kertaa kovin laiha lohtu.
LUE MYÖS:
- Dallasin tähtihyökkääjä sivuun – suomalaispelaajalle aukesi paikka
- Lukko rysäytti sopimusuutisia – teki tärkeän kiinnityksen: ”Oman roolinsa huippupelaajia”
- Jarmo Kekäläinen sorvasi 16 miljoonan dollarin sopimuksen tuoreen hankintansa kanssa
- Liiga-seura pelaajakaupoilla – haaviin yli 500 ottelun Suomen mestari
- Sopimus julki – Pekka Jormakka palaa Liigaan!
- Jukurien pakkilupaus: pätkäpesti toiseen Liiga-seuraan
- Jokerit-pelaaja lähti – uusi seura nappasi hänet heti
- Seura kritisoi Pekka Jormakkaa – suomalainen kertoi lähdöstään aivan muuta
- IL: Olli Jokisen HIFK:lle uusi sentteri – jo ensi viikolla!
- Jokereista pelaaja ulos – sopimus purettu!
- Urheilucast: tässä on Ilveksen ensi kauden päävalmentaja!
- Urheilucast: Tomek Valtonen tienaa Jokerit-potkuistaan jättisumman
- Urheilucast: Oula Palve palaa Liigaan – uusi seura on melkoinen yllätys
- Atleetti: Pekka Jormakka palaa Suomeen!
- Juuso Hahl teki Jokereissa täysremontin – Tomek Valtosen päätös kumottiin heti
- Tapparan pistelinko jäi ilman NHL-paikkaa
- Urheilucast: Raimo Helmisen SaiPa tarkkailee sensaatiokauden pistetykkiä – ”Kun Harri Aho jotain päättää…”
- Näkökulma: Jokerit-leiristä kuuluu käsittämätöntä puhetta
- Olli Palola: uusi joukkue Liigasta!
- Uusi käänne Jokerien maalilla – sopimus julki!