NHL-supertähti kohtaa veljensä ensimmäisen kerran kaukalossa – kuittaili jo: ”Keksin kyllä keinot!”
NHL:ssä nähdään ensi yönä Suomen aikaa hieno ja historiallinen kohtaminen. Nashville Predators isännöi tulokasjoukkue Vegas Golden Knightsia, ja samalla Predatorsin tähtipuolustaja P.K. Subban isännöi pikkuveljeään, Vegasin maalia vartioivaa Malcolm Subbania.
Mikä hienointa, veljesten isä Karl Subban on katsomossa. Sattumoisin Vegas järjesti juuri tähän otteluun pelaajien isille tarkoitetun vieraspelimatkan.
– Siitä tulee ehdottomasti erityinen ilta. Pelaan veljeäni vastaan ensimmäisen kerran koskaan, ja isä on katsomossa. Tämä on todella ainutlaatuista, P.K. Subban maiskutteli nhl.comin mukaan.
Vegas poimi Malcolm Subbanin lokakuun alussa waivers-listalta, jonne Boston Bruins oli hänet asettanut. Jo reilu viikko myöhemmin hän pääsi pelaamaan ensimmäisen ottelunsa uudessa seurassaan, kun ykkösvahti Marc-Andre Fleury sai aivotärähdyksen. Subban oli pelannut Bostonissa yhden ottelun niin kaudella 2014–15 kuin viime kaudellakin, eli hänet lasketaan yhä NHL:ssä tulokkaaksi.
Subban aloitti Vegas-uransa vaatimattomasti voittamalla kaksi ensimmäistä otteluaan, mutta kolmannessa hänkin loukkaantui. Alaraajavammasta toipuminen vei noin kuukauden. Kaikkiaan Subban on torjunut Vegasin maalilla yhdeksässä ottelussa ja napannut kuusi voittoa.
– Tiedän, että loukkaantuminen oli hänelle melko kova vastoinkäyminen vahvan alun jälkeen. Mutta hän on saanut itseluottamuksensa takaisin ja pelannut vahvasti loukkaantumisen jälkeenkin. Se osoittaa hänen kasvaneen ammattilaisena. Hänen pitää jatkaa sitä kasvua edelleen ja tehdä sen eteen töitä joka päivä, P.K. Subban sanoi nhl.comille.
NHL:n megatähtiin kuuluva 28-vuotias isoveli kuitenkin korosti, ettei yritä opettaa pikkuveljiään (22-vuotias Jordan Subban pelaa AHL:n Utica Cometsissa) kovin paljon. Hän haluaa veljiensä oppivan omalla tavallaan.
– En minä ole mikään asiantuntija kertomaan, miten päästään NHL:ään. Haluan, että he tekevät ja kokevat asiat omalla tavallaan. Mutta aina kun he tarvitsevat apua tai heillä on kysymyksiä, autan tietysti, P.K. kertoo.
Myös Subbanin perheessä on aikanaan perinteiseen tapaan pantu pikkuveli maaliin, ja sitten isoveli on alkanut laukoa tälle. P.K.:n mukaan edellisistä laukauksista Malcolm-veljelle on kuitenkin jo aikaa.
– Ehkä hän ihan tarkoituksella ei ole antanut minun laukoa hänelle, etten tietäisi, mihin kannattaa yrittää. Mutta löydän kyllä keinot, P.K. lupasi.
Malcolm Subban will start against the Predators and his older brother tonight.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Sikailu kostautui – Mikko Rantaselle mittavat sakot
- Kanadan MM-joukkueelle huonoja uutisia
- Lehti: Maalitykki Reid Gardiner vaihtaa seuraa
- Leijonista tuttu Robert Leino: uusi seura
- Leijonille huippuvahvistus – viime MM-kisojen ykköstähti liittyy joukkueeseen
- Sveitsin mestaruus ratkesi hurjalla tavalla – Leijonat-hyökkääjä maalinteossa
- NHL-fiasko! Dallas Starsin suomalaistähdet kesälomille
- Leijonat taipui avauksessa – Tshekki iski kylmän suihkun EHT-turnauksessa
- Liigan pronssipelissä murskalukemat – SaiPa kylvetti Ilveksen
- Kultaleijona Oliwer Kaski: uusi seura
- Urheilucast: Patrik Laineen ura voi päättyä – Mikko Lehtoselta kylmänviileä kommentti
- Lähde: Ruotsalainen tehopuolustaja palaa Liigaan yli kuuden vuoden tauon jälkeen!
- Reid Gardinerin päihittänyt maalitykki sai lähteä – siirto Tapparaan vireillä!
- Suuri suru: KalPan ja Columbuksen entinen hyökkääjä on kuollut
- Liigan pronssipeli saa pelaajilta täystyrmäyksen: ”Älyvapain idea – ei kiinnosta ketään”
- AL: Heikki Liedes palaa Liigaan!
- Ilves-tähti katosi yllättäen kesken pudotuspelien – AL: nyt selvisi totuus
- Mestis-seura räväytti – Kärppien monivuotinen hyökkääjä palaa Suomeen!
- TPS hankki kovan paluumuuttajan – haaviin tuore pistepörssivoittaja!
- Eetu Koivistoinen palaa Liigaan – kahden vuoden sopimus!
