Ex-maalikuninkaalle tuntuva pelikielto Liigassa – taustalla ”törkeän huolimaton” osuma tuomariin
Kuva: Juha Tamminen
Liigassa jaettiin perjantaina useita pelikieltoja.
Vaasan Sportin puolustajalle Tommi Tikalle täräytettiin kolmen ottelun kakku päähän kohdistuneesta taklauksesta. Sen kohteena oli Kärppien hyökkääjä Saku Mäenalanen.
Toinen pelikielto pamahti puolestaan HPK:n Janne Lahdelle, joka rikkoi tuomarin koskemattomuutta ottelussa KooKoota vastaan.
Keskiviikon kamppailussa jatkoajalla Lahti oli menossa kohti hyökkäyspäätyä, minkä yhteydessä hän osui ottelun toiseen erotuomariin.
– Lahden luistelulinjalla lähes paikoillaan on toinen päätuomari seuraten kiekollista pelitilannetta ja ollen selin Lahteen nähden. Lahti luistellessaan ohi erotuomarista osuu tätä mailalla, jonka seurauksena erotuomari menettää tasapainonsa ja kaatuu jäähän, kunrpitopäätöksessä kuvaillaan.
– Vaikka jossain pelitilanteessa erotuomari olisi pelaajan näkökulmasta pelaajan edessä, pelaajalla ei ole oikeutta luistella erotuomarin ylitse. Yllättävissä tilanteissa, joissa pelaaja ei pysty välttämään kontaktia erotuomariin, pelaajan tulee vähintäänkin minimoida kontaktin voimakkuus erotuomarin kanssa.
Kurinpitodelegaatio ei pitänyt tapausta totaalisena vahinkona.
– Lahden olisi tullut havaita luistelu- ja katsesuunnassaan ollut erotuomari, joka ei ole edes liikkeessä ja välttää osumasta erotuomariin. Delegaatio pitää Lahden osumista erotuomariin törkeän huolimattomana. Delegaatio katsoo, että Lahti rikkoo tilanteessa erotuomarin koskemattomuutta säännön 116 v. i-kohdan tarkoittamalla tavalla. Erotuomarin koskemattomuuden loukkaamisesta määrätään ottelurangaistus.
– Delegaatio pitää tilannetta, ottaen huomioon teon moitittavuuden, kolmen ottelun pelikiellon arvoisena tekona.
Video tilanteeesta löytyy täältä.
Tällä kaudella 20 ottelussa Lahdelle on merkattu tehot 4+3=7. Urallaan Lahti on juhlinut maalikuninkuutta Liigassa. Tämä tapahtui kaudella 2010-11, kun silloin Jokereita edustanut Lahti nakutti 59 runkosarjaottelussa 37 maalia.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Leijonat-puolustaja oudossa tilanteessa – yllättyi itsekin: ”Siltä varmaan näyttikin”
- Hopeamitalisti KooKoo räväytti: kaksi pelaajakiinnitystä – tähtihyökkääjä jatkaa seurassa
- Mikael Granlund MM-kisoihin? Antti Pennaselta kutkuttava paljastus
- Olli Jokiselta hurjaa puhetta Aleksander Barkovista MTV:llä: ”Harvoin saa katsoa pelaajaa…”
- Aleksander Barkov lahjoitti mailansa lapselle – sitten meinasi käydä karusti
- Leijonat avasi MM-kisat voitolla – ylivoima hurjaa katsottavaa
- USA:n supertähti missaa ottelun Suomea vastaan – tässä syy
- Kanada avaa MM-kisat hurjalla ykkösketjulla!
- MM-kisakaupunki Zürichin hintataso hipoo pilviä – näin paljon maksaa kisaolut
- Kanada teki poikkeuksellisen päätöksen Sidney Crosbyn kanssa – tätä ei ole nähty 16 vuoteen
- Nyt jysähti – Liigan pistetykki siirtyy Jokereihin!
- Urheilucast: Liigan rahaseura iski tarjouksen Leijonien MM-pelaajalle – valinta on nyt tehty!
- Jokerit repi pistetykin sopimuksen yllättäen – fanit raivona: ”Päin v*ttua hoidettu”
- Sensaatio on valmis – tämä maa nousee jääkiekon MM-kisoihin 20 vuoden tauon jälkeen!
- Liiga-mestari ratkeaa! Tappara-KooKoo ketjut, tv-lähetykset ja selostaja
- Lähde: Liigaan huhuttu SHL-tähti teki valintansa – tässä uusi osoite
- MM-lätkä pimenee Suomessa – ilmaiskanavat pois juuri ennen turnausta
- Nyt ei tilastot päätä huimaa – Kärpiltä erikoinen ulkomaalaishankinta
- Matias Mäntykivi lähtee – saa pelikaverikseen toisen entisen Ilves-tähden
- Leijonat: Nämä pelaajat putosivat MM-joukkueesta!