Kovia pisteitä KHL:ssä takoneen ex-NHL-pelurin alkukaudesta täysi floppi – kaupattiin KHL-jätin riveihin
Dinamo Minsk on kaupannut hyökkääjä Rob Klinkhammerin KHL:n suurseuraan Ak Bars Kazaniin, entinen KHL-toimittaja Tomas Vorcak kertoo Twitter-tilillään.
31-vuotias Klinkhammer paukutti viime kaudella Minskin paidassa 47 ottelussa komeat 21 maalia ja 42 tehopistettä.
Kanadalaishyökkääjän alkanut kausi on lähtenyt täysin erilaisissa merkeissä liikkeelle, eikä 191-senttinen ja 97-kiloinen voimahyökkääjä saanut tehtyä kuin yhden maalin ja yhden syöttöpisteen seitsemässä ensimmäisessä kamppailussa.
Minsk tuli lopulta siihen päätökseen, että kokenut hyökkääjä täytyy päästää uusiin maisemiin ja KHL-jätti Ak Bars tarttui heti tilaisuuteen.
Neljä eri NHL-seuraa urallaan edustanut Klinkhammer on pelannut 193 NHL-ottelua, joissa kovaotteinen järkäle on tehnyt 22 maalia ja 43 tehopistettä.
Klinkhammer vie viimeisen ulkomaalaisen pelaajan paikan Ak Barsin joukkueesta.
Rob Klinkhammer traded from @hc_dinamominsk to @hcakbars. Ak Bars Kazan do not have a free foreigner slot for Andreas #Athanasiou. #KHL #NHL
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Mikael Granlundilta vaatimatonta puhetta hurjista tehoistaan: ”Ei aina niin hyvin kulje”
- Jussi Jokinen Viaplaylla: Mikael Granlund ei innostunut kapteeniston yllätyksestä MM-kisoissa: ”Joukkueelle hauska juttu”
- Eemil Erholtzin MM-kisat ohi – tässä korvaaja
- ”Bambi” Lehtonen Viaplaylla: suurseuran GM sekoitti täyskaimat keskenään: ”Olisiko pitänyt viedä pila loppuun asti”
- Latvian valmennus: Leijonat on suurin mestarisuosikki!
- Jesse Puljujärvi joutui sikailun uhriksi MM-kisoissa – tällaisen vamman hän sai
- Leijonille karu takaisku! Taas yhden pelaajan kisat ohi
- Kanada shokkitappion partaalla – MM-kisojen pikkumaa piinasi supertähtiä hurjassa trillerissä!
- Leijonat murskasi Latvian: nelosketju ilmiliekeissä – yksi mies jätti pelin kesken
- Konsta Helenius Leijonien kuumasta kysymyksestä: ”Kyllähän se mulle kävisi”
- IS: Jesse Puljujärvi syrjään – tässä Mikael Granlundin ketjutoverit MM-kisoissa
- Suuri suru – maajoukkuepelaaja kuollut 27-vuotiaana
- Antti Pennanen vahvisti: tässä Leijonien kentälliset ja maalivahtivalinta USA-otteluun!
- Jokerien pistetykki: uusi seura!
- Lehti: Liiga-seurat jahtaavat maajoukkuehyökkääjää – Kärpät nappaamassa voiton?
- Sopimus julki – ruotsalainen pistetykki siirtyy Liigaan: ”Alkanut lunastaa todellista potentiaaliaan”
- Jokerit repi pistetykin sopimuksen yllättäen – fanit raivona: ”Päin v*ttua hoidettu”
- KalPa: viisi pelaajasopimusta julki – kaappasi pakkilupauksen Tapparasta!
- UC: Tästä syystä Teuvo Teräväisen MM-turnaus päättyi – päätöstä ei tehnyt Leijonat
- Pohjois-Amerikasta löytyi uusi ase – 193-senttinen maalipyssy siirtyy Liigaan!