NHL-seuralla karmeat tilastot huippuvaraustensa kanssa – John Tavaresin lähtö kruunaisi kaiken

© Kuva: Getty Images

New York Islanders varasi vuonna 2009 joukkueen nykyisen ykköspyssyn John Tavaresin koko NHL:n varaustilaisuuden ensimmäisenä pelaajana.

Islandersin ykkössentteri on ollut koko NHL-uransa ajan seuran arvokkain pelaaja ja tehnyt 587 pelaamassaan ottelussa tehot 235+302=537.

Huippuvarauksen jälkeen Islandersin seurajohdon puuhastelu varausten kanssa on ollut vähintäänkin surullista, sillä Tavaresin ympärille ei ole onnistuttu löytämään uusia huippuvahvistuksia varausten kautta.

Islanders on tuhlannut kaikki ykköskierroksen varauksensa GM Garth Snown johdolla Tavaresin jälkeen. Tässä seuran ykköskierroksen varaukset vuosittain:

2010: Numerolla viisi varattu Nino Niederreiter treidattiin Minnesota Wildiin vaihdossa voimahyökkääjä Cal Clutterbuckiin. Samalla kierroksella Islanders pääsi varaamaan numerolla 30 Brock Nelsonin, joka on viime vuosina lunastanut paikkansa NHL-jäillä olemalla luotettava 40 tehopisteen hyökkääjä.

2011: Islanders varasi kovin odotuksin numerolla viisi Ryan Stromen, joka treidattiin ensi kaudeksi Edmonton Oilersiin.

2012: Neljäntenä koko varaustilaisuudessa varatun Griffin Reinhartin piti olla tulevaisuuden ykköspuolustajia Islandersille. Lopulta kahdeksan runkosarjan ottelua seurassa pelannut pakki treidattiin niin ikään Edmontoniin vaihdossa varausvuoroihin.

2013: Islanders varasi numerolla 15 puolustaja Ryan Pulockin. Hän edustaa edelleen seuraa, mutta on pelannut ainoastaan 16 NHL-ottelua.

2014: Islanders pääsi jälleen varaamaan ensimmäisten joukossa. Tällä kertaa haaviin jäi numerolla viisi Michael Dal Colle, joka ei ole pelannut vielä ainuttakaan NHL-ottelua. Samalla kierroksella seura varasi numerolla 28 Josh Ho-Sangin, joka on toistaiseksi pelannut vain 21 ottelua NHL:ssä.

2015: Numerolla 16 seuraan liittyi Mathew Barzal. Nuori keskushyökkääjä on pelannut toistaiseksi vain kahdessa NHL-ottelussa. Samalla kierroksella seura varasi numerolla 28 Anthony Beauvillierin, joka pelasi viime kaudella 66 ottelua tehoilla 9+15=24.

2016: Seuran ensimmäisen kierroksen varaus oli numerolla 19 napattu hyökkääjä Kiefer Bellows, joka pelasi viime kaudella Bostonin yliopistossa 34 ottelua maltillisilla tehoilla 7+7=14.

Kesällä 2017 Islandersilla ei ollut ykköskierroksen vuoroa.

Islandersilla on ollut siis kymmenen ykköskierroksen varausta kahdeksan vuoden aikana. Näistä ainoastaan Brock Nelson on pystynyt nappaamaan tärkeän roolin joukkueen kokoonpanossa.

John Tavaresin sopimus puolestaan päättyy ensi kauden jälkeen, ja huhujen mukaan hyökkääjä harkitsee lähtöä uusiin haasteisiin. Onko ihme, kun huippupelaaja katsoo, kuinka heikosti seuran tulevaisuutta on vuosien saatossa rakennettu?

Henri Havusela


Kärpät – Ilves | Betsit Kärpille!

Onko Ilves toipunut lauantaisesta rökityksestä vai tuleeko lisää lunta tupaan?