New Jersey Devilsillä on kesällä isojen päätösten aika seuran tähtipelaajien suhteen.

Yksi Devilsin mietinnän aiheista on ykköstähti Corey Schneiderin jatkaminen vuodesta toiseen rypevän joukkueen maalinsuulla.

Tällä kaudella 60 ottelua torjuntaprosentilla 90,8 pelanneella Schneiderillä on sopimus Devilsin kanssa vuoteen 2022 asti. 31-vuotiasta tähtivahtia ollaan kuitenkin viemässä jatkuvasti pois heikosti esiintyneestä Devilsistä.

Devilsin GM Ray Shero kuulostaa varmalta, että Schneider kuuluu seuran tulevaisuuden suunnitelmiin.

– Istuin Coryn kanssa alas ja hän haluaa pysyä täällä. Me haluamme pitää hänet tällä. Se on meidän suunnitelma, Shero kertoo North Jersey -lehdelle.

Shero ei kuitenkaan pelkää painaa liipaisinta, kun tarve vaatii, koska hän teki viime kesänä yhden NHL:n suurimman vaihtokaupan vuosikymmeneen. Kaupassa Devils lähetti ykköspakkinsa Adam Larssonin Edmonton Oilersiin ja vaihdossa takaisin tuli tähtihyökkääjä Taylor Hall.

Sheron mukaan kaikki on vielä mahdollista Schneiderin osalta.

– Kaikki voi muuttua kuitenkin yhdellä puhelinsoitolla. En kuitenkaan yritä aktiivisesti myydä pelaajia, niitä joita te (toimittajat) ajattelette, Shero laukoo.