Useita NHL-tähtiä edustava agentti antoi palaa olympiapäätöksestä – ”Potkivat suoraan munille”

NHL:n antama virallinen olympiapäätös on puhututtanut kovasti varsinkin Pohjois-Amerikassa viime päivien aikana.
NHL ilmoitti, ettei se lähde yhtenä rintamana ensi vuoden puolella pelattaviin talviolympialaisiin Etelä-Koreaan.
Tämä on suututtanut monet ja esimerkiksi lukuisat tähtipelaajat ovat harmitelleet kovaan ääneen sitä, millainen päätös lopulta olikaan.
Lukuisten NHL-pelaajien (muun muassa Vladimir Tarasenkon, Victor Hedmanin, Jonathan Huberdeaun ja Jonathan Drouinin) agentti Allan Walsh antoi palaa aiheesta ESPN:n haastattelussa.
– NHL ei näe pelaajia todellisina kumppaneina, kun he eväävät pelaajilta mahdollisuuden edustaa omaa maataan parhaiden pelaajien turnauksessa olympialaisissa. He luovat myrkyllisen ilmapiirin vieläpä paikassa, missä olemme lähellä seuraavan työehtosopimuksen tekoa. Se on aika vaikea yhtälö, kun he (NHL) potkivat pelaajia suoraan munille ja sitten kysyvät, että kuinka paljon pelaajat haluavat tehdä yhteistyötä, Walsh tykitti.
NHL on perustellut päätöstä muun muassa sillä, ettei olympialaisten hyödystä lajille ole kunnon osoitusta.
Tätä Walsh ei allekirjoita.
– Se on niin kapeakatseista. Suorastaan häiritsevää.
– Jos esimerkiksi katsoo viisiä viimeisiä olympialaisia, mitä muistoja sieltä löytyy. Tshekin dramaattinen voitto Naganossa ja miten he palasivat kotimaahansa 500 000 ihmisen eteen juhlittuina sankareina. Tai mitä vaiheita Vancouverissa tapahtui finaalissa Kanadan ja USA:n välillä. Tai Sotshin rankkarikisa.. noita ei tule vastaan joka vuosi. Turnaus pelataan vain kerran neljässä vuodessa.
Walshia harmittaa myös muun muassa se, miten NHL:ssä esille nousseet nuoret tähdet eivät pääse nyt näyttämään taitojaan omien maiden riveissä olympialaisissa.
– Kun on (Connor) McDavidia, (Patrik) Lainetta ja (Auston) Matthewsia, pelaajia, jotka ovat todellisia tähtiä jo 20 vuoden ikäisinä – eivätkä he saa sitten mahdollisuutta mennä olympialaisiin. Monet kokeneet kaverit ovat puhuneet siitä, miten harmissaan he ovat, kun nuoremmat kaverit eivät saa mahdollisuutta kokea olympialaisia ja taistella siellä oman maan puolesta.
– Se on häpeä. Tämä on missattu mahdollisuus. Jos tämä menee kuten NHL nyt selkeästi haluaa tämän menevän, tällä on vaikutuksia ja heijastuksia lajille vielä useiden vuosien ajan, Walsh uskoo.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Maalivahdille ulosajo SM-liigassa! Sarjakärki jäi jyrän alle
- Tässä on Leijonien maalivahti Ruotsia vastaan
- Kanadalle iso takaisku? Cale Makar ei ehkä pelaa – paikkaaja tulossa tilalle
- HPK vahvistuu maalivahdilla – sopimus myös ensi kaudesta
- Kuka on Leijonien maalissa Ruotsia vastaan? ”Juusella oli vaikea päivä”
- IS: Ryan Lasch on kaupan – järisyttävä hintalappu!
- Nyt tuli puskista – viime kauden floppi palaa Liigaan!
- Maalitykki Antti Kalapudaksen ensi kauden Liiga-seura selvisi!
- Pohjois-Amerikassa ylistetään yllättävää Leijonat-pelaajaa: ”Osoitti kuuluvansa tänne”
- Ruotsalaislegenda Mats Sundin jyrähtää: ”Suomesta on tullut melkein isoveli”
- I-P: Atro Leppäsen loppukauden osoite selvillä!
- Christian Heljanko palaamassa ensi kaudeksi Liigaan – nämä kaksi seuraa kintereillä!
- Sopimus puretaan – Jesse Puljujärvi vaihtaa joukkuetta!
- IS: Kärpiltä iso paljastus Jesse Puljujärveen liittyen
- IL: Tänne Jesse Puljujärvi tähyää seuraavaksi
- USA:n maalivahti esitti oman näkemyksensä Leijonien 4 Nations -valinnoista: ”Hänen kuuluisi olla Suomen joukkueessa”
- Kanadalle kova kolaus 4 Nations -turnauksessa: tähtipelaajan turnaus ohi
- Leijonien NHL-supertähti herättää pelkoa ruotsalaispelaajassa: ”Hän tulee jyräämään minut”
- Maalitykki Antti Kalapudaksen ensi kauden Liiga-seura selvisi!
- Leijonien avausvastustaja iski kentälliset kasaan – näillä ketjuilla Yhdysvallat harjoitteli