© Kuva: Getty Images

Toronton organisaatio antoi maalivahdilleen pelikieltoa Facebook-kommentin takia

Toronto Maple Leafsin 23-vuotias maalivahti Garret Sparksin käytös sosiaalisessa mediassa on seuran puolesta tuomittu väkivaltaisena ja seksisitisenä. Tämän takia Sparks on toistaiseksi määrittelemättömän ajan ulkona seuran toiminnasta.

Aiemmin tällä viikolla Sparks hyökkäsi Facebookissa Tyler-nimistä henkilöä vastaan tämän kommenttien takia.

Sparks kirjoitti muun muassa hakkaavansa Tyleria, kunnes hän ei pysty puhumaan. Loppuun Sparks totesi Tylerin kuulostavan 13-vuotiaalta tytöltä. Toisessa komentissaan Sparks sanoi, etteivät edes naiset kitise kuin Tyler.

Viime kaudella 17 ottelua NHL:ssä pelannut Sparks on viettänyt tämän kauden AHL:ssä Toronto Marliesin riveissä.

Kiekkotoimittaja Scott Wheeler nappasi kuvakaappauksen Sparksin kommenteista.

» NHL:n tulokset, taulukot ja uutiset löydät erikoissivultamme!