Kiekkolegenda Vladislav Tretjakin apua tarvitaan – ”KHL-seura on kuilun partaalla”

© Kuva: Ilari Isotalo

Metallurg Novokuznetskin tulevaisuus on vaakalaudalla.

Seuran pääsponsori Evraz Group on laittamassa rahahanat kiinni, mikä tarkoittaisi novokuznetskilaisen KHL-seuran loppua. Kiekkolegenda ja Venäjän jääkiekkoliiton presidentti Vladislav Tretjakiin on oltu yhteydessä vakavan asian tiimoilta.

– Seura on tällä hetkellä kuilun partaalla, sanoo tilanteen tasalla oleva duuman jäsen Aleksei Didenko Novokuznetsk-sivuston mukaan.

Evraz Groupissa ei olla enää innoissaan jääkiekon sponsoroinnista. Metallurg Novokuznetsk ei ole ainoa KHL-seura, joka saattaa laittaa luukut kiinni.

Venäjän hankala taloustilanne voi näkyä rajusti jo ensi kaudella, sillä myös Vitjazin kohdalla on iso kysymysmerkki (uutinen). Lada ja myös mahdollisesti Jugra ovat venäläismedian mukaan riskivyöhykkeessä sekä venäläisrahalla pyörivä Medvescak.


Washington Capitals – Vegas Golden Knights | Takooko Ovetshkin overin himaan? ⭐️⭐️½