Kärpille iski raju maalivahtivaje – hätäapu maaliin liigaurallaan ensimmäistä kertaa!

Hallitsevan liigamestarin Kärppien maalille iski sunnuntain JYP-ottelua ennen raju maalivahtipula, kun molemmat vakioveskarit Iiro Tarkki ja Sami Aittokallio jäivät sivuun kyseisestä ottelusta.
Maalille hälytettiin apuun Kajaanista Hokin paidasta Antti Lehtonen, joka on torjunut tällä kaudella Mestiksessä 12 runkosarjaottelussa.
Näissä torjuntaprosentiksi on tullut 90,4 ja päästettyjen maalien keskiarvo on ollut 2.30. Lehtonen pelaa samalla sunnuntaina liigauransa ensimmäisen ottelun. Aiemmin hän on ollut varamaalivahtina juurikin Kärppien sunnuntain vastustajan JYPin paidassa, mutta pelattuja liigaotteluja ei tullut vielä silloin.
Kärpät lähtee muutenkin varsin siipirikkoisena illan otteluun, sillä poissa ovat Tarkin ja Aittokallion lisäksi myös Mika Pyörälä, Mikko Niemelä, Taneli Ronkainen kuin myös rajusti kiekon päähänsä aiemmin viikolla Raumalla saanut Sebastian Aho.
Ottelu alkaa Oulussa kello 15.00.
- NHL-joukkueen kippari kävi leikkauspöydällä – paluuaikataulu mystinen
- Nyt tipahti raju ehdotus! NHL-toimittaja povaa Jesse Puljujärven siirtoa tähtisikermän riveihin: ”Sarjan paras kehittämään pelaajia”
- Supertähti jatkaa Liigassa myös tulevina vuosina – julkistusvideo riemastutti fanit
- Tällaista ei usein näe: Mestiksessä todistettiin täysin uskomatonta maalia
- Voitto toi Bostonille yhden kaikkien aikojen alkukausista – pakki iski poikkeuksellisen maalin
- Ilvekseltä kova kiinnitys! Lupaavalle sentterille jatkopahvi: ”Tää on just se paikka, missä mä haluan olla”
- Ilves-kannattajien ja Tapparan välinen riita paisuu: ”Tulemme boikotoimaan”
- Edmonton soittanut 31 NHL-seuralle ja viesti on sama: Jesse Puljujärvi on myynnissä – yksi seura kiinnostui
- Jokereiden ex-omistaja Roman Rotenberg lataa karua tekstiä suomalaisista: ”Se on heidän veressään”
- Oletko tajunnut tätä? Tapparan ja Ilveksen kohtaamisia leimaa hämmästyttävä tilastofakta
- NHL-toimittaja: tässä on Anton Levtchin seuraava osoite NHL:n jälkeen
- Pistelinko sai potkut Ruotsista! Nappaako jokin Liiga-seura vahvistuksen itselleen?
- Tapparalta iso sopimusuutinen – kiinnitti taiturihyökkääjän!
- Sopimus purettu! HIFK-puolustaja vaihtaa maisemaa
- Sportsnet: Edmonton havittelee jättimäistä vahvistusta Jesse Puljujärven pelipaikalle
- Herkkua luvassa! Tappara kiusoittelee sopimusuutisilla
- Supervahvistus Liigaan! Anton Levtchi palaa Suomeen
- Entisen Liiga-tähden reissut jatkuvat – matkustaa pelaajauransa seitsemänteen maahan
- Kova vahvistus tulossa! Tapparan toimistolla virnistellään: ”Tarttuko se haaviin? Kestikö haavi?”
- Kylmät kävi! Anton Levtchin NHL-sopimus revitään – Liigaan supervahvistus?