JYP julkaisi kolme uutta jatkosopimusta
JYP on tehnyt jatkosopimukset kolmen hyökkääjän Mikko Salmion, Henri Kannisen ja Joel Sundin kanssa.
24-vuotiaan Salmion sopimus on yksivuotinen, 21-vuotiaan Kannisen 2-vuotinen ja 22-vuotiaan Sundin 2+1 –vuotinen. Sopimuksen viimeinen kausi on seuran optiolla.
– Kaikkia kolmea sopimuspelaajaa yhdistää se, että he ovat nousseet tälle tasolle hieman myöhemmällä iällä ja heille kullekin on matkan varrella löytynyt kehityskäyrälle sopiva ”täsmärooli” joko JYPin A-nuorista tai Mestistä pelaavasta JYP-Akatemiasta, sanoo JYPin urheilutoimenjohtaja Jukka Holtari.
Salmiolla on menossa on viides kausi miesten kiekossa JYPin paidassa. Koossa on 148 liigaottelua ja 52 Mestisottelua.
– Salmio on kahdensuunnan pelaaja, joka tuo joukkueeseen kokoa ja energiaa. Hänellä on iso rooli jäähyntapossa, mutta Mikko oli loukkaantumishetkellään lokakuussa myös JYPin liigajoukkueen paras maalintekijä viidellä tasakenttäosumallaan, Holtari luonnehtii.
Kanninen pelaa kolmatta kauttaan miesten sarjatasolla. Hän on pelannut 35 liigaottelua ja 77 Mestisottelua JYP-Akatemiassa. Henri Kannisen peliajat kaksinkertaistuivat lokakuun puolivälin jälkeen JYPin loukkaantumissumassa ja pelaajan kehityspotentiaali vakuutti valmennus- ja seurajohdon.
– Pelaajan kehityspotentiaalin laajuuden arviointi on ammattilaisillekin haastavaa hommaa. Yhdistelmänä Henrin koko, peliäly, liikkuvuus ja kiekolliset taidot vinkkaavat kuitenkin tällä hetkellä myös hyvän kansainvälisen uran mahdollisuuteen. Pelaajan homma on kasvaa potentiaalinsa mittaiseksi , Holtari toteaa.
Sundilla on menossa pelaajan viides kausi miesten kiekossa JYP-paidassa. Takana on nyt kuusi liigaottelua ja 80 Mestispeliä.
– Joel on härkämäinen pelaaja, joka tuo ripauksen erilaisuutta JYP-pakkaan. Hän on mukava sekoitus aggressiivista jätkäpoikaa sekä kamppailu- ja luisteluvoimaa, kuvailee Holtari.
(Lähde: JYPin tiedote)
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- IS: Jesse Puljujärvi haaveilee paluusta NHL-kaukaloihin – ”Tilanteeni ei ole koskaan ollut näin hyvä”
- Aika Ruotsissa jäi lyhyeksi – nyt puhuu Teemu Turunen: ”Ainut oikea ratkaisu”
- Missä John Tortorella valmentaa ensi kaudella? Pettyi Vegasin ratkaisuun
- Expressen: Supervahvistus Liigaan – Teemu Turunen palaamassa Suomeen!
- NHL-legendan hankkiminen jäi piippuun – onko tässä Jarmo Kekäläisen seuraava kohde?
- Eeli Tolvasen tilanteesta uusi tieto – tämä NHL-seura kiinnostunut suomalaishyökkääjästä!
- Florida Panthers: sopimus uuden maalivahdin kanssa
- Sopimusvääntö ohi – Columbus teki ison kiinnityksen NHL:ssä!
- Liigassa kovat tehot mättänyt puolustaja löysi uuden seuran
- Kokenut NHL-kovanyrkki Ryan Reaves puhui uransa jatkosta – huima rajapyykki tähtäimessä
- Tässä syy Mikko Rantasen kohusiirrolle? Tämä tapaus harjoituksissa oli liikaa Carolinalle
- Se oli siinä – NHL-vahti lopettaa: ”Moni ei nähnyt henkilökohtaista taisteluani”
- Expressen: Supervahvistus Liigaan – Teemu Turunen palaamassa Suomeen!
- Florida Panthers: sopimus uuden maalivahdin kanssa
- Patrik Laineen ympärillä käy jälleen kuhina – uusi NHL-seura nousi esiin
- Chicago Blackhawks NHL-legendan perässä – Connor Bedard ylistää: ”Edelleen mahtava pelaaja”
- TPS:n yllätyshankinnasta tuli menestys – iso uutinen julki
- Se oli siinä – SaiPan NHL-konkari päätti uransa
- Uusi osoite löytyi – Ilveksen puolustajalle iso mahdollisuus
- Jonathan Quickin seuraava siirto varmistui – NHL-legenda palaa heti