Liiga ilmoitti pelaajien palkkojen laskusta – ”Työntekijöiltä on puuttunut realismia”
Liigapelaajien vuosiansiot saattavat laskea ensi kaudella 5–15 prosenttia.
Heikon taloustilanteen seurauksista ilmoitettiin Liigan tiedotteessa.
Paikallaan junnanneet tulot ovat saaneet kaikki seurat kiristämään lompakon nyörejään. Se tarkoittaisi seurasta riippuen 100 000–500 000 euron leikkausta pelaajabudjettiin. Otaksuttava suuntaus ei koske kaikkia pelaajia, mutta monia. Mahdollinen muutos puolestaan ei koskisi vain ensi kautta, vaan lähivuosia.
– Kyse ei ole siitä, että emme haluaisi maksaa pelaajille. Kyse on vain tämän hetken talousrealismista. Meillä on halu pitää huippupelaajat sarjassamme. Se on osaltaan aiheuttanut palkkioiden nousun. Työnantajan on tunnustettava tässä vastuunsa. Ja toisaalta työntekijöiltä on ehkä hieman puuttunut realismia, Jääkiekon SM-liiga Oy:n toimitusjohtaja Kimmo Rannisto sanoo.
Myös Suomen jääkiekkoilijat ry eli Pelaajayhdistys tunnustaa realismin.
– Vallitseva taloudellinen tilanne on tunnustettava. On tietysti valitettavaa, että se näkyy myös pelaajapalkkioissa. Ikävää, mikäli kehitys heijastuu ennen kaikkea alle mediaanipalkan tienaaviin pelaajiin. Toivon seurojen kiinnittävän yhä enemmän ja enemmän huomiota eritoten ulkomaalaisrekrytointeihinsa, yhdistyksen toiminnanjohtaja Jarmo Saarela toteaa.
Yleisen taloustilanteen ohella toinen pääsyy kulurakenteen uudistamispaineeseen on, ettei Liiga ole kokonaisuutena kyennyt kasvattamaan seurojen tulovirtoja samassa tahdissa, jossa pelaajapalkkiot ovat nousseet.
– Tuloista ennen kaikkea pääsylipputulot ovat junnanneet viime vuosina suunnilleen paikoillaan. Palkan suuruushan määrittyy aina arvostuksesta. Vaikuttaa siltä, että meidän kohdeyleisömme ei vielä koe ammattiurheilua niin arvokkaaksi, että kykenisimme esimerkiksi säilyttämään nykyisen maksukyvyn, Rannisto tuumii.
Päivitetty 23.49: Liigapelaajien vuosiansiot saattavat laskea ensi kaudella 5–15 prosenttia.
LUE MYÖS:
- Haastattelu: Tommi Miettinen puhui uudesta pestistään – ”Ei sovi vähätellä…”
- Jyrki Aholta kehitysehdotus valmentajapotkuja jakaville Liiga-seuroille: ”Mitä itse ensimmäisenä yrittäisin…”
- Kiekko-Espoon Jyrki Aholta suoraa tekstiä HIFK-tähdestä: ”Kuin olisi joku ampunut haulikolla”
- Liigan kärkipaikka vaihtui – Aleksi Saarela kuritti vanhaa seuraansa
- NHL:ssä jysähti jättitreidi – Connor Hellebuyck kaupattiin!
- Connor Hellebuyckista uusi jättitarjous – NHL:n ”suomalaisseura” virittelee siirtopommia
- Leijonalegendan poika loukkaantui Sveitsissä – edessä pitkä sairausloma
- KalPa: ykköstähti viikkoja sivussa – toinen hyökkääjä peräti kuukausia ulkona
- Tommi Miettinen mylläsi HIFK:n ketjuja – sairastuvalta kaksi huippuvahvistusta mukaan
- IS: HIFK solmi jättisopimuksen – luvassa valtava rahapotti
- Aitio: Olli Jokinen ulos HIFK:sta – tilalle melkoinen nimi!
- Urheilucast: Kovaa puhetta Kari Jalosen Tappara-lähdöstä – ”Joukkue ei ollut hansikkaassa”
- Juhamatti Aaltoselta jättiyllätys MTV:llä – Liiga-pestistä suora vastaus: ”Kyllä”
- IL: Kari Jalosen hurja palkka julki – näin paljon jäi pöydälle
- IL: HIFK havittelee tätä valmentajaa riveihinsä
- Paluu varmistui! Tapparan mestarihyökkääjä sai sopimuksen
- HS: HIFK:sta tuttu konkari etsii töitä – haluaa takaisin Liigaan: ”Olisi hienoa päästä mukaan”
- Tapparan valmennukseen tarjolla todellinen yllätysnimi – ”Olen valmis!”
- Näkökulma: Kaappaako Tappara seuraavan päävalmentajansa toisesta Liiga-seurasta?
- Olli Jokiselle potkut – tässä HIFK:n uusi päävalmentaja!