Luganolla tehokas lauantai: Suomen liigasta tarttui mukaan kaksi hyökkääjää!
Sveitsiläisseura Lugano hääri lauantaina aktiivisena suomalaisilla kiekkomarkkinoilla.
Ensin Pelicans tiedotti iltayhdeksän jälkeen, että tehosentteri Tommi Paakkolanvaara siirtyy Sveitsiin, ja keskiyöllä lävähti medialle TPS:n sähköposti, jossa kerrottiin laituri Juraj Simekin siirrosta – myös Luganoon!
31-vuotias Paakkolanvaara on edustanut Pelicansia kuusi kautta. Pelicansin kapteenistoon usean vuoden ajan kuulunut Paakkolanvaara kärsii tällä hetkellä loukkaantumisesta, mikä on pitänyt miehen poissa kolmesta edellisestä liigakamppailusta.
– Olen viettänyt Lahdessa pitkän pätkän, eikä minulla ole seurasta ja kaupungista kuin hyvää sanottavaa. Olen kuitenkin erittäin kiitollinen Pelicansille, kun Sveitsistä tuli yhteydenotto, niin seura antoi mahdollisuuden tarttua tähän ainutlaatuiseen tilaisuuteen. Minulla on sopimus katkolla kesällä, joten näyttöpaikka ulkomailla tulee parhaaseen mahdolliseen saumaan. Haluan kiittää organisaatiota, pelikavereita ja kannattajia tuesta mitä olen saanut näinä vuosina täällä, Paakkolanvaara kommentoi siirtouutista Pelicansin kotisivuilla.
Pelicansin urheilujohtajan Mika Saarisen mukaan seura hyväksyi Luganon esittämän tarjouksen eikä halunnut olla esteenä pelaajan haluamalle siirrolle.
– ”Paakkis” teki meillä pitkän päivätyön ja on ollut usean vuoden ajan tärkeä palanen joukkuetta niin kaukalossa kuin sen ulkopuolella. Toivomme Tommille kaikkea hyvää jatkoon ja haluamme kiittää miestä hyvin tehdystä työstä.
Juraj Simekin siirrosta löydät lisää täältä. Lugano on tällä hetkellä Sveitsin NLA-liigassa viidentenä.
LUE MYÖS:
100 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta Big Bass Splash -peliin – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 100 ilmaiskierrosta Big Bass Splash -peliin!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- The Hockey News: tässä ovat neljä NHL:n alipalkatuinta pelaajaa
- Toronton tähtipuolustaja siirtohujen keskellä – näin hän itse uskoo käyvän
- Colorado Avalanchen Stanley Cup -mestari: KHL-sopimus!
- Tilipäivä! MTV: Tapparalle jättipotti NHL:stä – myös Pelicans kuittaa muhkean summan
- Liigan tähtipelaaja yhä ilman seuraa – ”Ei olisi yllätys, jos…”
- Teemu Turusen korvaaja löytyi – MM-pistelinko lähellä sopimusta
- NHL-tähti kieltäytyi jättimäisestä sopimustarjouksesta – seuran vaihtoehdot vähissä
- Ura jatkuu! Yli 600 Liiga-ottelun veteraani siirtyy ulkomaille
- Jokerit: Kaksi hyökkääjää Mestikseen
- Mestis-seuralle nimekäs vahvistus – haaviin kaksinkertainen Suomen mestari
- Näkökulma: Tämä Liiga-seura on superkauden jättiyllättäjä
- Mestis-seuralle nimekäs vahvistus – haaviin kaksinkertainen Suomen mestari
- IS: Kari Jalonen tyrmistyi Liigan käytännöistä: ”Ei missään muualla ole tällaista”
- Matthew Tkachukin Florida-siirrosta uutta tietoa – pöydällä toinenkin huipputarjous
- Teemu Turusen korvaaja löytyi – MM-pistelinko lähellä sopimusta
- Liigan tähtipelaaja yhä ilman seuraa – ”Ei olisi yllätys, jos…”
- Onko Patrik Laineesta vielä NHL-tasolle? Näin Teemu Selänne vastaa
- ESS: Nashville Predatorsilta huonoja uutisia Liiga-seuralle
- Ässät vahvistuu – haaviin tuttu hyökkääjä: ”Kokenut ja luotettava sentteri”
- Sopimussotku venyy: Liigan ruotsalaisvahvistus sanoo suoraan, ettei paluuta ole