Jagr ei hyydy: ”Te nauroitte minulle olympialaisissa 2010, minä mietin jo kisoja 2018”

Jaromir Jagr, 42, jatkaa NHL:ssä siitä, mihin Teemu Selänne viime keväänä jäi. Uskomattoman Tsekin vauhti ei näytä hyytyvän, vaikka takana on kuutta ottelua vaille 1500 ottelua maailman kovimmassa liigassa. Rajaton rakkaus lajia kohtaa ajaa intohimoista Tsekkiä.
Maanantaina Jagr ja Devils harjoittelivat Vancouverissa, missä joukkue kohtasi tiistaina paikallisen Canucksin.
Jagr tapasi paikallisen median harjoitusten jälkeen eikä antanut kanadalaismedialle pienintäkään toivetta lopettamisesta. Tsekki-laituri ennemminkin kysyi toimittajilta, että miksi lopettaa jos kerran pystyy pelaamaan huipputasolla? Itseasiassa Jagrin katseet ovat jo tulevaisuudessa.
– Te nauroitte minulle Vancouverin olympialaisissa 2010. Minä mietin jo kisoja 2018, Jagr nauratti.
”Jengin kovin treenaamaan”
Jagrin suomalainen joukkuekaveri Tuomo Ruutu ei säästele ylisanoja kuvaillessaan joukkuekaverinsa urheilullisuutta. Ruutulla riittää asiaan perspektiiviä, sillä EVU-kasvatti on nähnyt maajoukkueessa toisen legendan, Teemu Selänteen, pelaavan.
– Hirveästi on yhtäläisyyksiä näissä kavereissa. En ihmettele yhtään, että kaverit ovat noin kovatasoisia olleet. Molemmat jätkät vaatii aivan älyttömästi itseltään eivätkä tyydy koskaan mihinkään. Tykkäävät pelata jääkiekkoa, Ruutu sanoo SuomiKiekko-sivustolle.
Tarinat kertovat Jagrin ajoittain harjoitelleen hallilla yksin öitä myöten. Ruutu ei vahvistanut eikä kieltänyt tarinaa, mutta korosti Tsekki-legendan harjoitteluasennetta.
– Sanotaan näin, että on se meidän jengin kovin treenaamaan. Kukaan ei ole lähelläkään. Mutta ei se siitä numeroa tee, vaikka jää se siitä välillä kiinni, Ruutu hymyilee.
– Ammttilainen. Ihailen, Ruutu jatkaa.
Kun NHL oli työsulun vuoksi kiinni vuonna 2004, Jagr tapasi Teemu Selänteen Monacon F1-kisan yhteydessä. Tuolloin Jagr oli vakuutellut polvensa kanssa taistelleelle Selänteelle, että kannattaa pelata niin pitkään kuin se vaan on mahdollista.
Älkää siis odotelko ensi kesänä lopettamisuutisia tältä yhdeltä kaikkien aikojen jääkiekkolegendalta.
Tommi Seppälä, Vancouver
Twitter: @TommiSeppala
Aloita sijoittaminen – eToro tarjoaa asiantuntijoiden alustan 0%:n palkkiokuluilla!
- eToron kautta sijoitat asiantuntijoiden kanssa.
- Ei piilokuluja – eTorossa jopa 0%:n palkkiokulut.
- eToro tarjoaa pääsyn 3 000:een eri omaisuuserään, kuten osakkeisiin, ETF:iin, indekseihin ja valuuttoihin.
- Jere Sallinen pitkään sopimukseen sveitsiläisseuran kanssa
- Järkyttävä tapaus junnukiekossa: valmentaja hakkasi alle 10-vuotiasta lasta mailalla
- Pistelinko Henrik Haapala löysi uuden seuran!
- NHL:n mestarisuosikille karmea takaisku!
- 41-vuotias Jarkko Immonen on rautaisessa kunnossa – ohittaa pian Timo Nummelinin
- Jukka Jalonen puhuu NHL-unelmastaan Viaplaylla – nosti esiin tiellä olevat esteet: ”Vaikuttavat paljon”
- HIFK täräytti pelaajahankinnan tiskiin – kaappasi toisen seuran tähtipuolustajan
- Sanni Hakala kertoi halvaantumisestaan – näin suomalaisen kampannut vastustaja reagoi
- Corey Perry astui viimein julkisuuteen ja kommentoi potkujaan: ”Ei liittynyt kehenkään joukkuekaveriini tai heidän perheenjäseniinsä”
- Suomalaispuolustajista tuli kauppatavaraa Sveitsissä – yksi ulos, toinen sisään
- Onko lähtölaskenta alkanut? TPS-tähti ei mahdu pelaavaan kokoonpanoon
- Potkut tulossa? Liigassa loistanut maalivahti kohun keskellä – epäillään rattijuopumuksesta
- Sydäntäsärkevä päivitys: Sanni Hakala joutuu lopettamaan uransa – halvaantui rinnasta alaspäin
- Paljastus: Patrick Kane hylkäsi toisen seuran monivuotisen NHL-sopimuksen
- Harvinainen ulostulo! Pelikaveri tylyttää Connor Bedardia ja muita Chicagon nuoria – vaatii muutosta yhteen asiaan
- HIFK täräytti pelaajahankinnan tiskiin – kaappasi toisen seuran tähtipuolustajan
- NHL:ssä jysähti iso vaihtokauppa!
- Ryan Lasch tasoihin nolon Liiga-ennätyksen kanssa – nouseeko hän pian kaikkien aikojen ykköseksi?
- Huippulupaava puolustaja lähtee Liigasta
- No nyt! 5,5 miljoonan dollarin NHL-tykki hyllytettiin – valmentajalta suora perustelu