Mestis-seura julkisti neljä sopimusta
Puolustaja Oskari Hämäläinen sekä hyökkääjät Teemu Mielonen, Simo Konttinen ja Aleksi Järvinen ovat tehneet yksivuotisen pelaajasopimuksen Kiekko-Vantaan kanssa.
191 cm pitkä Oskari Hämäläinen saapuu Vantaalle Turusta. 21-vuotias puolustaja on TUTO:n kasvatti ja pelasi viime kaudella TUTO Hockey:n paidassa Mestistä yhteensä 31 ottelun verran. Mestis-kokemusta Oskarilla on myös Jokipoikien paidasta kaudelta 2012-2013.
19-vuotias Teemu Mielonen pelasi viime kaudella Kiekko-Vantaan Mestis-joukkueen paidassa 4 runkosarja- ja 2 playoff-ottelua. Viime kausi hänellä meni pääosin Kiekko-Vantaan A-nuorissa (31 ott. 14+19 =33). Pelejä kertyi myös A-nuorten SM-liigassa Jokereiden ja Rauman Lukon riveissä.
Simo Konttinen pelasi viime kaudella Kiekko-Vantaan A-nuorten Mestiksessä 42 ottelua tehoin 15+19=34. 20-vuotias Konttinen debytoi viime kaudella Kiekko-Vantaan edustuksessa Joensuussa, ottelussa Jokipoikia vastaan 8.2.2014.
21-vuotias Aleksi Järvinen liittyy Kiekko-Vantaan joukkueeseen Espoo Bluesin A-nuorista. Blues voitti viime kauden päätteeksi nuorten SM-kultaa. Järvinen on saavuttanut Bluesin paidassa myös nuorten SM-hopeaa kaudella 2013 ja B-nuorten Suomen mestaruuden kaudella 2011. Hän on pelannut Kiekko-Vantaan junioreissa C-nuorten ja B-nuorten SM-Sarjaa vuosina 2008-2010.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- ”Katkeransuloinen päivä” − näin Colorado Avalanchen GM puhui Mikko Rantasen treidistä
- Jokerit hirmuvireessä Mestiksessä!
- Tyly päätös! Lukon pitkä voittoputki poikki
- Ohhoh! Nyt tuli jännittävä tieto Mikko Rantasesta
- KooKoolle merkittävä pelaajasopimus
- Iso paljastus Mikko Rantasesta: ”Oli halukas”
- HIFK koki rajun takaiskun!
- Hurja väite: Mikko Rantasen kauppaamista isompi megadiili vireillä NHL:ssä!
- The Athletic: Mikko Rantanen yllätettiin puun takaa – Carolinalta todellinen riskiveto
- Nyt jysähti – Mikko Rantanen kaupattiin NHL:ssä!
- Sisäpiiritoimittaja: Mikko Rantasen sopimussaagassa uusi käänne!
- Lähde: Otso Rantakari löysi töitä
- IL: Liigan sensaatiopuolustaja Atro Leppänen vaihtaa joukkuetta
- SaiPa menetti yli puoli miljoonaa euroa – nyt tipahti iso uutinen
- Kova kolaus: Liiga-seuran peliaikakuninkaan kausi ohi – HIFK:sta tuttu mies tilalle
- TPS-tähti Max Lindroth jättää Liigan – ensi kauden osoite selvillä
- IS: Kultaleijona vaihtaa toiseen Liiga-seuraan!
- Liiga-seura kiinnitti neljä ulkomaalaisvahvistusta kerralla!
- Tässä Joni Ikosen uusi joukkue!
- KalPan nuori hyökkääjä vaihtaa maisemaa – hyppää kilpailijan leipiin pitkällä sopimuksella