Mestis-seura nappasi SaiPa-hyökkääjän – haaviin myös muita pelaajia
Jukurit on tehnyt jatkosopimuksen Iivo Hokkasen (29) kanssa. Uusina pelaajina Jukureihin liittyvät Roope Hämäläinen (21), Jarno Pavén (21) ja Teemu Turunen (18).
Iivo Hokkanen on Jukureiden kasvatti, joka on pelannut urallaan 146 Liigaottelua (HPK, Tappara, HIFK) ja 385 Mestis-ottelua. Keskushyökkääjä palasi kotikaupunkiinsa kaudeksi 2012 – 2013 ja on voittanut sen jälkeen Mestis-mestaruuden sekä -hopeaa.
Hokkanen on myös voittanut HPK:n paidassa Liigamestaruuden.
– Oman kasvatin jatkosopimus on totta kai tärkeä. Eritoten, kun Iivo oli viime kaudella joukkueen tasaisin ja monipuolisin sentteri. Näkisin, että Iivo on kasvanut henkisellä puolella näiden kahden vuoden aikana kaikista eniten. Täydet pudotuspelit puudutuspiikkien avulla ja pelaten laadukkaasti sarjan parhaita senttereitä vastaan oli kova juttu, kommentoi urheilujohtaja Tommi Kerttula.
Roope Hämäläinen siirtyy Jukureihin SaiPasta. Keskushyökkääjä on kuulunut koko junioriuran maajoukkueen vakiopelaajiin ja on edustanut Suomea sekä 18- että 20-vuotiaiden MM-kisoissa. Hämäläinen on pelannut Jukureissa sekä kaudella 2011 – 2012 että 2012 – 2013.
– Roope tulee Mikkeliin sillä mentaliteetilla, että pelaa ehjän kauden, kehittyy ja ottaa isompaa roolia miesten tasolla, kommentoi Kerttula.
Jarno Pavén on TPS-kasvatti. Viime kaudella hän toimi TPS:n A-nuorten kapteenina. Pavén on pienikokoinen kiekollinen puolustaja, joka pelaa oikea käsi alhaalla. Hän on pelannut koko uransa TPS:ssa. Puolustajan sopimukseen sisältyy koeaika.
KHL:aan siirtyneen Jokereiden kanssa 1+1-vuotisen sopimuksen tehnyt Teemu Turunen edustaa ensi kaudella Jukureita, kuten uutisoimme. Turunen on yksi lahjakkaimpia nuoria hyökkääjiä Suomessa. Pelaajalaina perustuu seurojen välisiin toimiviin henkilösuhteisiin ja siihen, että osapuolet näkivät Jukureiden olevan paras vaihtoehto pelaajalle tässä vaiheessa uraa.
– Pyrimme tarjoamaan kaikille nuorille pelaajillemme optimaalisimman paikan kehittyä. Miesten pelit ovat Turuselle seuraava askel uralla ja mahdollistavat taistelun paikasta nuorten MM-kisajoukkueessa, kommentoi siirtoa Jokereiden GM Jari Kurri.
Joukkue esitellään kauppakeskus Stellan tähtitorilla perjantaina 13.6.2014 klo 12.00 alkaen.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- IS: HIFK:ssa iso muutos – Olli Jokiselta paljastus: ”Juurisyitä etsittiin isosti”
- LA Kings -legenda Anze Kopitarille upea kunnianosoitus!
- 27-vuotias NHL-hyökkääjä teki oharit ruotsalaisseuralle – lopettaa uransa yllättäen
- Liiga-paikkaa tavoitellut Ketterä: lopullinen ratkaisu julki!
- Liiga-seuralta merkittävä sopimusuutinen – kiinnitti fanien suosikin!
- Tomek Valtonen: tässä on Jokereiden tavoite Liigan superkaudelle
- Näin Jokereiden Liiga-joukkue rakennettiin – kaksi ominaisuutta korostui pelaajahankinnoissa
- Ville Koivusen jättidiili hämmästytti NHL:ssä – nyt GM paljasti syyn
- Liiga-seura jysäytti – historiallinen kapteenivalinta
- Evander Kane voi tehdä rajun ratkaisun – nyt pöydällä yllättävä siirto
- LIVESEURANTA: Pitsiturnaus 2026 – finaali päättyi murskalukemiin!
- Käänne kulisseissa: Liiga-seura repimässä pelaajasopimuksen
- Tappara saa jättivahvistuksen – NHL:n ykköskierroksen varaus palaa Liigaan
- Urheilucast: HIFK, Tappara, TPS vai Kärpät? NHL-hyökkääjä tulossa Liigaan
- Yllätyssiirto: Jokerit-vahti löysi uuden seuran!
- Paljastus Jesse Puljujärven NHL-varauksesta – tämän pelaajan Oilers olisi halunnut
- Kärpät kiinnitti tutun hyökkääjän – ”Luisteluvoimainen pelaaja”
- Ilves jää taakse – ulkomaalaisvahvistus vaihtaa toiseen Liiga-seuraan
- Jokerit: hyökkääjä ulos!
- Kärppien ex-tähti ulos Venäjällä – sopimus purettu