Sitkeä Jukurit venyy ja paukkuu – ”Löytää se sokeakin kana välillä jyvän”
Kuva: Ilari Isotalo
Mestiksen välierissä taisteleva Jukurit ei tunnu selkä seinää vasten -tilannetta juuri säikkyvän.
Päinvastoin. Tämä kevät on osoittanut joukkueen olevan sitkeää kuin Disneyn keskikertaisesta elokuvasta tuttu vihreä limapallo.
Joukkue haki maanantaina maukkaan 2-1-vierasvoiton TUTO Hockeystä ja kavensi näin ollen sarjan 3-2-tilanteeseen.
Joukkueen voittoon avausmaalillaan siivittänyt Pasi Järvinen oli kamppailun jälkeen puheliaalla päällä.
– Tiedossa oli, että taas tulee tiukka voitto. Lähdettiin pelaamaan yhdestä voitosta eikä ajateltu yhtään sen pidemmälle, kokenut pakki summasi SuomiKiekko-sivustolle.
Jukureiden tärkeän voiton salaisuus oli juuri tiivis viisikkopuolustus. Kuvaavaa oli, että maalilla torjunut Oskari Setänen pääsi pari erää jopa suhteellisen helpolla vieraiden maalilla.
– Heillä on niin taitavia yksilöitä, että koko ajan saamme olla tarkkana. Meillä on jo nyt kuitenkin niin kivikkoinen matka, mikä on tehnyt meistä todella yhtenäisen ryhmän. Ja tämä ryhmä ei luovuta.
Myös henkilökohtaisesti avausmaali maistui. Terävä siniviivaveto yllätti pahasti Kimmo Meriläisen.
– Kuten rakkaat fanimme vaihtoaition yläpuolella huutelivat, löytää se sokeakin kana välillä jyvän. Se oli tärkeä osuma siihen alkuun.
Asetelmat silti samat
Selkä seinää vasten -asetelma ei ole mikkeliläisille mitenkään vieras. Joukkue nousi jo puolivälieräsarjassa Sportia vastaan 3-1-tilanteesta aina tasoihin ja lopulta ohi. – Jos ei muuten, tiedetään ainakin, että se on mahdollista. Antaa uskoa, että jos me pelataan hyvin, meitä on silloin vaikea voittaa, Järvinen filosofoi. Henkisesti asetelma näyttää jopa sopivan teille? – Se on tietyllä tapaa myös helppo tilanne. Ei auta kuin laittaa kaikki likoon. Ja siihen perinteinen suomalainen sanonta – katsotaan, mihin riittää. Keskiviikon kuudennessa ottelussa asetelma on silti tuttu. Järvinen sysää paineita turkulaisten niskaan. – TUTO kruisaili helppoon runkosarjavoittoon ja oli ylivoimainen suosikki tähän sarjaan. Ja se johtaa vieläkin yhdellä voitolla ja on suosikki. – Mutta nyt huilataan, syödään hyvä ruoka ja valmistaudutaan seuraavaan taisteluun – toivottavasti saadaan kotona yleisö taakse ja sieltä vielä hivenen voimaa mukaan, kapteeni kiteytti. Ilari Isotalo, Turku Twitter: @IlariIsotaloLUE MYÖS:
- IS: Nyt tuli tieto Jori Lehterästä – tämä on hänen suunnitelmansa
- HIFK:n tähtäimessä uusi mies Jori Lehterän tilalle – Janne Laukkanen IL:lle: ”Ei kannata odottaa”
- Jukureista tuttu mies vaihtaa Liiga-seuraa – uusi osoite selvisi
- Urheilucast: Nämä Liiga-seurat havittelevat Jori Lehterää – ”On tehnyt jo konkreettisen tunnustelun”
- IS: Jukka Jalonen kommentoi Jokerit-huhuja suoraan: ”Mähän oon ilmoittanut”
- Joona Luoto teki valintansa – uusi seura selvillä
- Näkökulma: Olisiko tästä miehestä Jokereiden pelastajaksi?
- MTV Urheilu: Jori Lehterän tilanteesta uusi tieto – nyt tuli suoraa tekstiä: ”Asiat ovat tosi huonosti”
- Mestis-seura RoKin taloustilanne on sysimusta – katso karut luvut
- Mestiksessä karu uutinen – perinteikästä seuraa haetaan konkurssiin
- MTV Urheilu: Jori Lehterän tilanteesta uusi tieto – nyt tuli suoraa tekstiä: ”Asiat ovat tosi huonosti”
- Näkökulma: Jori Lehterä sai tarpeekseen HIFK:sta
- Aitio: Jokereiden ympärillä muhii nyt valtava siirto
- Uusi mies sisään, floppi sai lähteä – Jokerit teki rajun ratkaisun
- IS: Nyt tuli tieto Jori Lehterästä – tämä on hänen suunnitelmansa
- Konsta Helenius saapui NHL-leirille – valmentajalta huomio MM-sankarin kunnosta: ”Selvästi”
- Jori Lehterä jäi pois – HIFK nosti uuden nimen parrasvaloihin
- Urheilucast: Nämä Liiga-seurat havittelevat Jori Lehterää – ”On tehnyt jo konkreettisen tunnustelun”
- Urheilucast: Tappara virittelee isoa hankintaa – ”Euroopan-tason laatuhyökkääjä”
- Näkökulma: Olisiko tästä miehestä Jokereiden pelastajaksi?