Vaasan Sport vahvisti joukkuettaan
Kuva: Juha Tamminen
Vaasan Sport on vahvistanut joukkuettaan.
Sport on solminut sopimukset Sportissa viime vuonnakin pelanneiden Mika Halavan ja Jani Kiviniemen kanssa.
Ässäkasvatilla Halavalla on Sportissa pelejä takana 108 ja niissä tehot 37+47 = 84. Viime kauden alussa Halava kokeili SM-Liiga vauhtia ja pelimiehen tie veikin hetkeksi Ouluun ja Kärppiin jossa hän edusti seuraa 16 ottelun ajan tehoin 1+1.
Kärppien vahvistuessa uusilla pelimiehillä, ja kun sairastuvalta palasi liuta pelimiehiä kokoonpanoon, Halavan parhaaksi katsottiin etsiä peliaikaa toisesta seurasta jolloin hän palasi Vaasaan ja Sportiin. Kaudella 2012-2013 Halava kiekkoili Sportissa 6+7 = 13. Halavan sopimus on mallia 1+1 vuotta.
Sportin oma kasvatti, toisen polven kiekkoilija Jani Kiviniemi jatkaa myös kotkapaidassa. Kesken viimekauden joukkueeseen tullut Kiviniemi kiekkoili kaudella 2012-2013 tehot 1+1 11 ottelussa ennen harmillista loukkaantumista joka vaati pitkän huilin. Kovaa töitä tekevän, joukkueen eteen uhrautuvan ja kovaa taklaava Kiviniemi sopimus on 1-vuotinen.
Pelaaja- ja valmentajakommentit
Mitkä fiilikset jatkosta? – Hyvä fiilis jatkaa joukkueessa, joukkue näyttää hyvältä ja on varmasti iskukykyinen. Joukkue vahvistuu selkeästi viime kauteen verrattuna, Halava sanoo seuratiedotteessa. Oliko muita vaihtoehtoja kun Sport? – Muutama veto ulkomaille oli, mutta Sport parhain vaihtoehto. Kun neuvotteluja ryhdyttiin käymään niin päätös jatkosta oli nopeasti tehty. Mitkä fiilikset jatkosta? – Luottavainen fiilis joukkueesta ja innolla kohti tulevaa kautta. Tällä jengillä tullaan taistelemaan tosissaan voitoista ja toivon mukaan myös SM-Liigapaikasta, Kiviniemi sanoo. – Joukkueen kasaaminen etenee suunnitelmien mukaan ja tänään ilmoitetut pelaajat kuuluivat valmennuksen suunnitelmiin, toteaa päävalmentaja Pasi Räsänen. – Tänään aloitetaan koko joukkueen voimin kuntotesteillä Botniahallissa. Otetaan kaikkien aloitustaso selville ja siitä lähdetään työstämään. Joukkueen kasaaminen jatkuu, vielä haetaan yhtä puolustajaa sekä hyökkäyspäähän pelaajia. NÄIN KATSOT KAIKKI MM-KISOJEN OTTELUT ILMAISEKSI!LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Suomesta ja Ruotsista murskakritiikkiä MM-kisoille: ”Se on kylmä fakta”
- Brittien sankarivahdilla hikinen ilta Leijonia vastaan – pukukopissa kovat keinot käytössä
- Ruotsista syytöksiä Jukka Jalosen joukkueelle: ”Surkeaa toimintaa Italialta”
- Colorado Avalanche on nyt selkä seinää vasten – Vegas lähellä kovaa temppua
- Antti Pennanen suitsuttaa nuorta Konsta Heleniusta
- Antti Pennaselta huojentava tieto Leijonien terveystilanteesta
- Leijonat nujersi Iso-Britannian – Ville Heinola laittoi verkon heilumaan ja viinan virtaamaan
- Leijonissa piilee tuleva NHL-tähti – Ville Nieminen täräytti: ”30 maalia ja 70 pistettä”
- Jokerit hurjastelee siirtomarkkinoilla – entinen Liigan supertähti tähtäimessä!
- Huippukauden pelannut Eero Teräväinen: ensi kauden seura selvillä
- IS: Jesse Puljujärvi syrjään – tässä Mikael Granlundin ketjutoverit MM-kisoissa
- Suuri suru – maajoukkuepelaaja kuollut 27-vuotiaana
- Antti Pennanen vahvisti: tässä Leijonien kentälliset ja maalivahtivalinta USA-otteluun!
- Jokerien pistetykki: uusi seura!
- Lehti: Liiga-seurat jahtaavat maajoukkuehyökkääjää – Kärpät nappaamassa voiton?
- KalPa: viisi pelaajasopimusta julki – kaappasi pakkilupauksen Tapparasta!
- Pohjois-Amerikasta löytyi uusi ase – 193-senttinen maalipyssy siirtyy Liigaan!
- Sopimus julki – ruotsalainen pistetykki siirtyy Liigaan: ”Alkanut lunastaa todellista potentiaaliaan”
- UC: Tästä syystä Teuvo Teräväisen MM-turnaus päättyi – päätöstä ei tehnyt Leijonat
- MM-kisoissa pamahti harvinainen murskavoitto – viimeksi tämä tapahtui 87 vuotta sitten