Slovenian konkaripakki ei katkeroitunut potkuistaan SM-liigassa: ”Opin silti paljon”
SM-liigassa Lukkoa kaudella 2011-2012 tovin edustamaan ehtinyt Mitja Robarista ei koskaan kasvanut raumalaisseuran toivomaa kiekollista johtajaa.
Yhdentoista pelatun ottelun jälkeen seura teki kovan ratkaisun, kun slovenialainen sai etsiä itselleen uuden seuran.
Saksaan tiensä löytänyt maajoukkuepakki ei kuitenkaan katkeroitunut saamistaan potkuista. Pakilta löytyi Suomesta ja Raumasta vain positiivista sanottavaa.
– Se ei päättynyt niin kuin olisin sen halunnut menevän. Mutta opin silti paljon kolmessa kuukaudessa. Minulla ei esimerkiksi koskaan aiemmin ollut pelkästään puolustajien peliin keskittyvää valmentajaa, Robar muisteli SuomiKiekko-sivustolle.
Maajoukkueen mukana toisia MM-kisoja Ruotsissa pelaava pakki kertoi lyhyen ajan myös kasvattaneen.
– Olen kiitollinen, vaikka sainkin potkut. Sain mukaani paljon oppia, jotka auttavat minua vielä tänäänkin.
Suomen kova taso yllätti
Robarilla oli jo harjoituksista lähtien pahoja vaikeuksia pysyä tempossa mukana. SM-liigan fyysisyys yllättikin pahemman kerran. – Niin kova kilpailemisen taso treeneissä ja kamppailupelaaminen pienemmässä kaukalossa olivat minulle täysin uusia asioita, Robar muistelee jälkikäteen. Raumalta tie vei Saksaan, missä meno on maistunut huomattavasti paremmalta. Pisteitä on tullut tasaista tahtia Krefeld Pinguinen riveissä. – Se on tuntunut hyvältä. Olen tottunut pelaamaan ulkomaalaisvahvistuksen tavoin. SM-liigavuoteni oli ensimmäinen ulkomailla, joten silloin en ollut ehkä tottunut vielä siihen rooliin, Robar kiteytti. Ilari Isotalo, Tukholma Twitter: @IlariIsotalo NÄIN KATSOT KAIKKI MM-KISOJEN OTTELUT ILMAISEKSI!LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Jättikaappaus – Jokerit näytti hauista siirtomarkkinoilla: ”Yksi Liigan parhaimmista”
- Historiallinen paljastus NHL:ssä – pinkki pelipaita tulossa, katso kuva!
- Tilanne muuttui dramaattisesti – tässä Leijonien mahdolliset MM-puolivälierän vastustajat!
- Nyt hereillä! Leijonat-hyökkääjä listasi Sveitsin suurimmat tähdet: ”Ihan NHL-tasoa”
- Jukka Jalosen työlle tyly päätös – nämä maat putoavat MM-kisoista
- Kärpät menettää tähtipelaajansa – Aku Räty solmi NHL-sopimuksen!
- Norja ylsi hurjaan temppuun MM-kisoissa – Tre Kronor ajettiin tiukkaan paikkaan
- Oliver Kapanen: tyly kohtalo NHL:ssä!
- Antti Pennanen avasi loukkaantuneen NHL-miehen tilannetta: ”Todennäköisemmin…”
- Ilveksen luottopelaajalle riitti: sopimus revitty – UC: Siirtyy KooKoon riveihin
- Nyt se on varmaa: ensimmäinen maa ulos MM-kisoista
- Suuri suru – maajoukkuepelaaja kuollut 27-vuotiaana
- KooKoo pisti tuulemaan: neljä kärkimiestä ulos – muut Liiga-seurat heti apajilla!
- Entinen TPS-puolustaja: ura ohi – uusi työ löytyi välittömästi
- KalPa: viisi pelaajasopimusta julki – kaappasi pakkilupauksen Tapparasta!
- Pohjois-Amerikasta löytyi uusi ase – 193-senttinen maalipyssy siirtyy Liigaan!
- Ilveksen luottopelaajalle riitti: sopimus revitty – UC: Siirtyy KooKoon riveihin
- Tre Kronor romahti! Shokkitappio sysäämässä Ruotsin ulos MM-puolivälieristä
- Ilveksen entinen MM-puolustaja: ura ohi!
- Nyt kajahti surkea päivitys Cale Makarista