Kai Syväsalmen ja KooKoon välinen pelaajasopimus on purettu yhteisymmärryksessä pelaajan ja seuran kesken. Urallaan SM-liigassa hopeaa HPK:n paidassa 2010 voittanut Syvälmi 27, pelasi KooKoossa yhteensä 19 ottelua, tehden niissä 2+7 pistettä. KooKoon toiminnanjohtaja Sakari Välimaa on niukkasanainen sopimukseen purkuun johtaneista syistä.

– Joskus asiat toimii ja joskus ne ei toimi, kokonaisuus ratkaisee. Turha tätä on sen enempää selitellä, elämä on välillä tällaista. Tässä hommassa joskus tapahtuu nopeastikin asioita ja kaikki eivät aina ole niin mukaviakaan juttuja, Välimaa sanoo seuran verkkosivuilla.

– Pelaajakaupat tai pelaajasiirrot yms. asiat kuuluvat tähän hommaan ja ovat osa tätä juttua. Meillä on huomenna ihan normaalisti ennen viikon taukoa peli K-Vantaata vastaan Vantaalla ja sinne mennään taistelemaan taas pisteistä, Välimaa jatkaa.