Antti Pennanen hehkuttaa Leijonien luonnetta Ranska-voiton jälkeen

TUKHOLMA. Suomi jatkoi sunnuntaina voittokulkuaan jääkiekon MM-kisoissa. Helpolla voitto ei tullut tälläkään kertaa, kun Ranska kaatui jatkoajalla maalein 4-3.
Lähellä oli, että Suomi olisi jäänyt ottelusta kokonaan ilman sarjapisteitä. Vielä puolitoista minuuttia ennen loppua Ranska oli 3-1 johdossa, mutta Eeli Tolvanen taisteli kahdella maalillaan Leijonat tasoihin.
Ottelun jälkeen Leijonien päävalmentaja Antti Pennanen kertoi, miksi selkeä ennakkosuosikki joutui niin tiukille Ranskaa vastaan.
– Tehottomuus on yksi asia. Oltiin tehottomia ja sitten tietenkin heidän maalit oli vähän lapsuksia, kaksi alivoimamaalia. Sitten he saivat fiiliksen päälle ja puolustivat erittäin hyvin ja sitkeästi. Silti meillä oli riittävät paikat tehdä aiemmin maaleja. Mutta kyllä mä haluan nähdä myös sen, mikä luonne tuossa joukkueessa on, että se kaivoi vielä tiensä voittoon, Pennanen arvioi.
Ottelun alussa Leijonat hallitsi peliä mielin määrin. Ensimmäisessä erässä Suomi voitti laukaukset 19-1. Starttiin Pennanen oli tyytyväinen.
– Oltiin valmiita ja tiedettiin, millainen peli tulee. Toki ei se täydellistä ollut, mutta jostain niistä alun paikoista maali, niin tämä olisi ollut ihan erilainen ilta, Pennanen kommentoi.
Maalinteko on ollut Leijonille turnauksessa vaikeaa. Pennasen mukaan syynä on heikon viimeistelyn lisäksi se, että tarkkaa puolustuspeliä pelaavia vastustajia vastaan suorahyökkäysmahdollisuuksia ei juuri tule. Viiden sumppu myös tukkii parhaat maalintekosektorit, jolloin Leijonien pitäisi enemmän rankaista pidemmältä etäisyydeltä.
Kahden ottelun jälkeen Pennanen on Leijonien turnaukseen tyytyväinen, vaikka kehitettävää vielä riittääkin.
– Kaksi voittoa, vähän erilaisia pelejä. Ollaan saatu paljon kokemuksia ja joukkue tiivistyy, niin kuin tänään näitte.
Leijonien turnaus jatkuu maanantaina ottelulla Ruotsia vastaan. Kiekko tippuu Tukholmassa jäähän kello 21.20.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Kärpät rysäytti ison pelaajahankinnan!
- Liiga-ikoni lopettaa uransa
- Mario Lemieux harkitsee NHL-seuran ostamista yhdessä toisen legendan kanssa
- Edmontonilta härski temppu kulisseissa – ”Huijausta”
- Daniel Lebedeffin uusi seura selvisi
- Expressen: Tässä on Kärppien lupaama pelaajahankinta
- Hämeen Sanomat: HPK:n tilikaudesta jättitappiot
- NHL:n paras puolustaja valittiin – supertähdelle hurja äänivyöry
- Liiga-tähti siirtyy SHL:ään – Ruotsissa innostuttiin: ”Tavallista suuremmat odotukset”
- NHL jää taakse – suomalaisvahti siirtyy Liigaan!
- MTV: Tämä seura haluaa nyt Liigaan – ”Panostettu 20 miljoonaa”
- AL: Henrik Haapala siirtyy Liigaan – tässä uusi seura
- Kaleva: Kultaleijona neuvottelee sopimuksesta Kärppien kanssa
- Tapparalta yllättävä pelaajakaappaus
- Joona Ikosesta tipahti iso Liiga-huhu – ensi kauden joukkue selvisi nyt!
- NHL jää taakse – suomalaisvahti siirtyy Liigaan!
- Lähde: SHL-seura haluaa eroon Liigan entisestä tähtivahdista
- Paljastus kulisseista: NHL-seura valmistelee hurjaa siirtojytkyä!
- Entisen Liiga-tähden sopimus purettiin Sveitsissä!
- Expressen: Tässä on Kärppien lupaama pelaajahankinta