Helsingin Jokerit teki positiivisen tuloksen ensimmäisellä Mestis-kaudellaan.

Jokerit Helsinki Oy ja Jokerien fanituotemyynnistä vastaavan Ilmala Shops Oy:n liikevaihto ensimmäisellä tilikaudella oli n. 3,15 miljoonaa euroa. Jokerit Helsinki Oy tukee juniorityötä n. 400 000 eurolla. Tilikausi oli lopulta voitollinen tuloksen ollessa noin 10 000 euroa.

Moni odotti Jokerien tuloksen painuvan ensimmäisellä Mestis-kaudella miinuksille, mutta toisin lopulta kävi. Positiivisia yllätyksiä olivat Helsingin ottelutapahtumien lipunmyynti, fanituotemyynti, juniorien kasvattajakorvaukset sekä kannattajille suunnattu B-osakeanti.

Keravalla järjestetyt kotiottelut puolestaan painoivat seuran taloutta. Ensi kaudella Jokerit pelaa ottelunsa Nordiksella.

Jokerit tiedotti samalla, että kesän alussa seuran jättäneen Antti-Jussi Niemen tilalle ei etsitä uutta toimitusjohtajaa.

Tavoitteena Liiga-nousu kaudella 2025-26

Jokerien puheenjohtaja Mikko Saarni on asettanut kaudelle 2024-25 kovat tavoitteet.

– Liiga-paikka kaudelle 2025–26 on ollut tavoitteemme alusta asti. Olemme pitäneet siitä kiinni matkan varrella ja pidämme yhä. Sen pitää kuitenkin tapahtua niin, ettei Jokerien organisaation tulevaisuus vaarannu, Saarni kommentoi tiedotteessa.

Saarni ilmaisee huolensa suomalaisen jääkiekkoilun suunnasta.

– Olen syvästi huolissani siitä, mihin suuntaan seurojen taloudet ovat menossa. Meidän pitää miettiä, onko Suomen kokoisessa maassa mahdollista pyörittää 16 joukkueen huippusarjaa, hän jatkoi.

LUE MYÖS: