NHL:n uusin areena avattiin – avajaisottelun lippujen hinnat nousivat pilviin

© Kuva: Getty Images

NHL-seura New York Islandersin pitkä odotus on viimein ohi, kun seuran uusi koti, UBS Arena vihittiin käyttöön sunnuntain vastaisena yönä ottelussa Calgary Flamesiä vastaan.

Vaikki vierasjoukkue pilasi Islandersin debyytin 2-5-voitollaan, oli ilta Islandersille historiallinen. Uusi, seuran alkuperäisen areenan Nassau Colisseumin tavoin Long Islandille noussut areena vetää jääkiekko-otteluihin 17 250 katsojaa. 10 ravintolaa sisältävä areenakompleksi maksoi lopulta 1,1 miljardia dollaria.

Kuukausia etukäteen loppuunmyyty Flames-ottelu kiinnosti odotetusti yleisöä, sillä ottelun halvimmat liput olivat ottelun alla myynnissä netissä 230 dollarin hintaan. Kalleimmista istumapaikoista sai pulittaa jopa 800 dollaria.

Flames-otteluun päättyi myös Islandersin 13 vieraspelin putki. Joukkue nappasi alkukaudelta vain viisi voittoa. Islanders pelaa seuraavasta 36 ottelustaan peräti 25 kotonaan.

Voit katsoa videon avajaisista alta löytyvältä videolta tai täältä.