Sport kaipaa kipeästi apua! Myy kannatuslippuja, Jonne Virtanen arpoo palkintoja – ”Seurahistorian tärkein peli!”

© Kuva: Pekka Mäntylä

Vaasassa ei pelata tällä hetkellä Liiga-kiekkoa koronaviruksen vuoksi.

Kyseinen tilanne on haastava Sportille, joka onkin päättänyt täyttää kotiareenansa virtuaalisesti. Sport myy verkkosivuillaan kannatuslippuja kannatusotteluun Sport vastaan Covid-19.

Seuran tavoitteena on myydä kotiareena virtuaalisesti täyteen (5200 lippua).

– Nyt on kovin ottelu miesmuistiin. Maskit päähän, pidetään turvavälit, pestään kädet ja vain oireettomana otteluun. Nyt taistellaan Vaasa ja lyödään yhdessä Covid-19 maanrakoon, lataa päävalmentaja Risto Dufva seuran tiedotteessa.

Myös Jonne Virtanen toivoo, että ihmiset lähtisivät tukemaan Sportia vaikeana aikana.

– Se ois kauden tärkein peli edessä! Itseasiassa Vaasan Sportin historian tärkein peli! Pidetään yhdessä huolta et liigakiekkoa pelataan tulevaisuudessakin vaasassa! Mä arvon kaikkien tän twiitin uudelleentwiittaajien kesken mailan, luistimet ja pelihanskat! Virtanen kirjoittaa Twitterissä.

Kannatuslippuja pystyy ostamaan erilaisin hinnoin. Hinnat alkavat kymmenestä eurosta ylöspäin. Pääset ostamaan lippuja täältä.