Lähteekö Steven Stamkos Tampa Baysta? Pelaajalta selvä vastaus: ”Haluan voittaa uudestaan”

© Kuva: Getty Images

Tampa Bay Lightning on kestämättömissä palkkakatto-ongelmissa. Seuran on pakko kaupata kalliita tähtipelaajiaan pois, jotta nuorille tähdille saataisiin tehtyä jatkosopimukset. Tampa Bay on jo yrittänyt luopua Tyler Johnsonista, mutta sentterille ei ole toistaiseksi löytynyt ottajia.

Nyt jopa seuran kapteeni Steven Stamkosin nimi on noussut mukaan siirtohuhuihin. Hänen siirtoaan on povattu jo aiemmin, kun Toronto Maple Leafs yritti napata Stamkosin itselleen ennen kuin oli hankkinut John Tavaresin. Siirto oli tuolloin erityisen lähellä.

Nick Kypreos kysyi Stamkosilta suoraan, onko hän kenties lähdössä Tampasta ja miten hän suhtautuu huhuihin.

– Minulla on siirron estävä pykälä. Kun kirjoitin sopimukseni Tampan kanssa, se oli minulle tärkeä asia. Minulla on täysi aikomus pelata sopimukseni loppuun Tampassa. Perheeni rakastaa olla täällä, Stamkos sanoi vetäen maton alta siirtohuhuilta.

– Haluan voittaa uudestaan. En näe siirtyväni mihinkään seuraavien neljän vuoden aikana.