SuomiKiekko » Pelaako Jokerit kotiotteluitaan Venäjällä? Jari Kurri kommentoi hämärää tilannetta IS:lle

Pelaako Jokerit kotiotteluitaan Venäjällä? Jari Kurri kommentoi hämärää tilannetta IS:lle

© Kuva: Juha Tamminen
Laittaako Vegas Chicagon siltaan? Ota tipsi talteen ja käytä tarjous hyväksesi!

Jokereista on liikkunut viime aikoina huhuja, joiden mukaan KHL haluaisi seuran muuttavan alkukaudeksi Venäjälle. Nyt seuran omistaja Jari Kurri on kommentoinut tilannetta Ilta-Sanomille.

Kurrin mukaan seura ei ole edes harkinnut Venäjälle lähtemistä, vaan kauteen on valmistauduttu melko normaalisti.

– Elämme siinä toivossa, että pääsemme pelaamaan kotona Helsingissä. Se on ykkösvaihtoehto. Jos se ei toteudu, sen jälkeen pitää katsoa mitä voimme tehdä ja kääntää kaikki kivet, Kurri kertoi torstaina Ilta-Sanomille.

Keskiviikkona KHL tiedotti, että kiinalainen Kunlun Red Star tulee pelaamaan alkukauden kotiottelunsa lähellä Moskovaa. Jokereille ei ole puolestaan lähetty minkäänlaisia vaatimuksia muuttamisen suhteen.

– KHL:n puolelta ei ole tullut mitään uhkavaatimusta, että meidän olisi muutettava Venäjälle.

– Kunlunin tilanne tiedettiin jo kauan sitten, että he pelaavat Mytishtshissä. Riian Dinamolla on varmaan sama tilanne kuin meilläkin. Hekin odottavat ja katsovat, miten tilanne kehittyy, Kurri sanoo.

Laittaako Vegas Chicagon siltaan? Ota tipsi talteen ja käytä tarjous hyväksesi!