Jokereille iso menetys! Tanskalaistähti jättää seuran neljän yhteisen vuoden jälkeen

Jokereiden ja tanskalaispuolustaja Oliver Lauridsenin tiet erkanevat ensi kaudeksi. Seura tiedotti asiasta verkkosivuillaan.

Lauridsen ehti pelata helsinkiläisseurassa viimeiset neljä kautta. Niihin sisältyi 181 runkosarjaottelua, ja Jokerit-aikanaan puolustaja nousi uudelle tasolle.

– Se oli iso askel urallani, koska Jokerit on yksi Euroopan parhaista seuroista. Olin hyvin innoissani uudesta haasteesta, ja nyt neljä vuotta myöhemmin voin sanoa, ettei yksikään sekunti tästä ajasta ollut minulle pettymys, Lauridsen kertoo seuran verkkosivuilla.

– Kutsumme Helsinkiä varmasti aina tietyllä tapaa kodiksemme, koska tämä paikka on ollut niin iso osa elämäämme.

31-vuotiaan puolustajajärkäleen ensi kauden seura ei ole vielä selvillä. Päättyneellä kaudella Lauridsen pelasi 24 KHL-ottelua ja merkkautti niissä yhden maalin. Menetys on Jokereille kirjaimellisesti iso, sillä Lauridsen on melkein kaksimetrinen ja painoa löytyy 108 kiloa.