NHL:ssä tapahtuu: kahdelle suomalaiselle farmikomennus – taustalla poikkeuksellinen syy

© Kuva: Getty Images

Useat suomalaispelaajat saivat viikonloppuna passituksen NHL:stä farmiliiga AHL:n puolelle.

Sunnuntaina farmikomennuksen sai San Jose Sharksin hyökkääjä Antti Suomela, joka passitettiin takaisin San Jose Barracudan riveihin. Syynä tähän on NHL-seuran viikon mittainen pelitauko, jonka aikana 25-vuotiaalle suomalaiselle haetaan pelituntumaa farmiliigan puolelta. Suomela on pelannut tällä kaudella 11 NHL-peliä tehoin 0+3. AHL:n puolella pelejä on kertynyt mittariin saman verran.

Suomelan lisäksi myös St. Louis Bluesin puolustuksessa viisi ottelua luutinut Niko Mikkola kiekkoilee ainakin tulevan viikon farmiseura San Antonio Rampagen riveissä. Myös hallitsevan Stanley Cup -voittajan kalenterissa on edessä jokaisen seuran runkosarjaan sisällytetty viikon huilijakso (bye week).

Lauantaina farmikomennuksen sai suomalaisista myös Dallas Starsin hyökkääjä Joel Kiviranta. 23-vuotias laituri on pelannut tällä kaudella seitsemän NHL-ottelua ilman tehomerkintöjä.