NHL-toimittaja lataa suorat sanat Kasperi Kapasesta: ”Muut seurat yliarvioivat hänen kykynsä, mutta…”

© Kuva: Getty Images

Kasperi Kapasen nimi on pyörinyt tiheään NHL:n siirtohuhuissa viime päivien aikana.

Miehen seuran Toronto Maple Leafsin uskotaan hakevan siirtotakarajalla vahvistusta puolustukseensa sekä kakkosmaalivahdin tontille, ja Kapanen olisi tässä skenaariossa oiva toiseen suuntaan matkaava vaihtonappula.

The Athleticin NHL-toimittaja James Mirtle ei ole täysin vakuuttunut tällä kaudella 44 pelissä tehot 10+18 takoneen 23-vuotiaan pikakiiturin tasosta.

– Mielestäni muut seurat yliarvioivat Kapasen kyvyt. Mutta toisaalta, Leafsillä olisi Kapasesta luopumalla mahdollisuus hankkia riveihinsä seuran kaipaama top 4 -kaliiberin puolustaja, Mirtle kirjoittaa kehottaen Leafsiä harkitsemaan tosissaan seurassa viidettä kauttaan pelaavasta suomalaisesta.

Siirtohuhut ovat vieneet Kapasta viime päivinä myös ainakin New York Rangersin suuntaan, jonka riveissä pelaavan maalivahti Aleksandr Georgievin uskotaan olevan varteenotettava vaihtoehtona Leafsin maalinsuulle.

LUE MYÖS: Sidney Crosby muistelee ensimmäistä NHL-vaihtoaan – legenda pilasi unelman: ”Hän ryösti minut”