Kasperi Kapaselle löytymässä pian ottaja? Mediajätiltä mehukas arvio: ”Täyttäisi jokaisen kriteerin”

© Kuva: Getty Images
Tiistaina Valko-Venäjällä kolmas finaali - Lyö vetoa ja kuittaa talletusbonus!

Toronto Maple Leafsin Kasperi Kapanen on tämän hetken ylivoimaisesti kuumin suomalaisnimi NHL:n kauppahuhuissa.

Miehen nykyinen seura etsii tällä hetkellä vahvistusta puolustukseensa, minkä vuoksi Kapanen on noussut yhdeksi seuran arvokkaimmista siirtonappuloista. Kanadalainen mediajätti Sportsnet povaa suomalaisen uudeksi seuraksi Calgary Flamesiä, jossa laitahyökkääjälle olisi tarjolla Leafsissä nähtyä huomattavasti isompaa roolia.

– 23-vuotias suomalainen täyttäisi Flamesin kannalta jokaisen kriteerin. Oikealta laukova hyökkääjä kohtuullisella 3,2 miljoonan dollarin cap hitillä. Sopimusta jäljellä kaksi kautta, minkä jälkeen pelaaja olisi yhä rajoitettu vapaa agentti. 185-senttisenä ja 85-kiloisena sopivan kokoinen joukkueelle, joka voisi käyttää hänen kokoaan hyväkseen. Kapasella on nopeutta sekä maalintekokykyä, joka on mennyt hukkaan Leafsissä, mediajätti luettelee.

Suomalaiselle pikakiiturille löytyisi taatusti kahden kärkiketjun rooli useamman NHL-seuran rosterista. Kapanen ei ole yrityksistä huolimatta sopeutunut Torontossa kärkiketjujen rooleihin. Kuopiolaislähtöinen 1. kierroksen varaus on nakuttanut tällä kaudella 49 ottelussa 28 (10+18) tehopinnaa.

Tiistaina Valko-Venäjällä kolmas finaali - Lyö vetoa ja kuittaa talletusbonus!