TOP-listaus: NHL:n vuosikymmenen onnistuneimmat ryöstösopimukset – mukana myös suomalaisväriä

© Kuva: Getty Images

SuomiKiekko-sivusto julkaisee vuosikymmenen vaihtumisen tienoilla useita top-listauksia 2010-luvun tapahtumista jääkiekkorintamalla.

Tällä kertaa vuorossa ovat vuosikymmenen kymmenen onnistuneinta ”ryöstösopimusta”, joista on tai oli seuroille hyötyä pitkäksi aikaa.

Suomalaispelaajista nostimme listalle Florida Panthersin kapteeni Aleksander Barkovin, joka tienaa 6-vuotisesta sopimuksestaan 5,9 mijoonaa dollaria kaudessa. Miehen nykytaso oikeuttaisi sentterin noin 10 miljoonan dollarin pahviin, joten Panthersin johtotähden kesään 2022 ulottuvaa sopimusta voidaan pitää seuran kannalta todellisena ryöstönä.

Listan kärkipaikan vie useiden NHL:n top 3 -pelaajaksi nykyään luokittelema Colorado Avalanchen Nathan MacKinnon, jonka rajusti alihintainen sopimus on mahdollistanut osaltaan seuran nousemisen NHL:n kellarikerroksesta varteenotettavaksi mestarisuosikiksi.

Samaa voitaneen sanoa Boston Bruinsin tähtikaksikosta David Pastrnak-Patrice Bergeron. Kaksikon peliesityksiin nähden naurettavan edullisten sopimusten myötä Bruins on pystynyt panostamaan myös alempien ketjujensa laatuun. Tämä taas on pitänyt seuran NHL:n kärkikahinoissa jo useiden vuosien ajan.

Alla 10 valintaamme vuosikymmenen ryöstösopimuksiksi:

  1. Nathan MacKinnon (Colorado Avalanche) – 7 vuotta, 6,3 miljoonaa kaudessa
  2. Aleksander Barkov (Florida Panthers) – 6v, 5,9 miljoonaa
  3. David Pastrnak (Boston Bruins) – 6v, 6,67 miljoonaa
  4. Patrice Bergeron (Boston Bruins) – 8v, 6,875 miljoonaa
  5. John Tavares (vanha sopimus, NY Islanders) – 6v, 5,5 miljoonaa
  6. Roman Josi (Nashville Predators) – 7v, 4 miljoonaa
  7. Mark Scheifele (Winnipeg Jets) – 8v, 6,125 miljoonaa
  8. Jonathan Marchessault (vanha sopimus, Florida Panthers) – 2v, 0,75 miljoonaa
  9. Leon Draisaitl (Edmonton Oilers) – 8v, 8,5 miljoonaa
  10. Paul Byron (Montreal Canadiens) – 3v, 1,16 miljoonaa

Kenet nostaisit itse mukaan listalle? Kerro oma mielipiteesi SuomiKiekon Facebook-sivulla.


PÄIVÄN VIHJE: HIFK – JUKURIT

Onko Jukureille tiedossa lisää HIFK-painajaisia?