Hyökkääjälupaus Lias Andersson kohautti tällä viikolla esittämällä kauppaamisvaatimuksen New York Rangersille.

New York Postin toimittaja Larry Brooks kertoi viikonloppuna, että Rangers on hyllyttänyt Anderssonin sivuun seuran toiminnasta, koska 21-vuotias ruotsalainen kieltäytyi osallistumasta AHL-seuran toimintaan.

Brooks on nyt ottanut aiheeseen kantaa tuoreessa kolumnissaan.

Arvostettu toimittaja uskoo, että Andersson on käytännössä tehnyt toiminnallaan vain hallaa omalle tilanteelleen.

– Minkä veikkaatte olevan kysynnän pelaajaa kohtaan, jolta puuttuu nopeus ja räjähtävyys, tai joka ei ole edes kovinkaan luova kiekon kanssa? Puhumattakaan siitä, että hän jätti NHL-organisaationsa päivää myöhemmin, kun NHL:n joulun vaihtokauppakielto tuli voimaan, Brooks tilitti.

Brooksilla tuli nopeasti yksi nimi mieleen, joka voisi olla potentiaalinen kaupan vastike Anderssonista.

– Predators voisi olla halukas neuvottelemaan Eeli Tolvasen kauppaamisesta, eli pelaajasta, jonka tähti on alkanut myös sammumaan. Vuonna 2018 Predators ei suostunut vaihtamaan Tolvasta Rangersin Rick Nashiin, ja nyt hän on jäänyt pahasti jumiin AHL:ään, Brooks kirjoitti.

Tolvasen kausi ei totisesti ole lähtenyt toivotulla tavalla liikkeelle, sillä 20-vuotias taituri on tehnyt AHL:ssä 31 otteluun vain pisteet 7+6=13.