Kokeneen NHL-supertähden jatkosopimusneuvottelut käyntiin – toimittaja paljasti yllättävän yksityiskohdan

© Kuva: Getty Images

Washington Capitalsin pitkäaikaisen luottosentteri Nicklas Bäckströmin jatkosopimusneuvottelut ovat käynnistyneet, kertoo sisäpiiritoimittaja Elliotte Friedman.

6,7 miljoonan dollarin vuosipalkkaa nykyisestä, peräti 10-vuotisesta sopimuksestaan nauttivan ruotsalaisen jättimittainen sopimus umpeutuu kauden jälkeen. Friedmanin mukaan Bäckström neuvottelee uudesta sopimuksestaan seuran kanssa ilman agentin apua. Omasta sopimuksesta neuvotteleminen ilman agenttia on ammattilaisurheilussa nykypäivänä harvinainen ratkaisu.

Bäckström on Capitalsin seurahistorian syöttötilaston kärkinimi sekä pistepörssikakkonen. 32-vuotias sentteri on iskenyt 918 runkosarjapelissä tehot 235+656=891. Miehen tilillä on lisäksi kunnioitettavat 123 pudotuspeliottelua.

Tällä kaudella 23 pelissä tehot 4+14 nakutelleen ruotsalaisen uskotaan päättävän uransa Capitals-paidassa.

Toinen tilanne on joukkueen pitkäaikaisella ykkösmaalivahdilla Braden Holtbylla, joka pelaa Bäckströmin tavoin sopimuksensa viimeistä kautta. Holtbylla on edessään iso korotus miehen nykyiseen 5,5 miljoonan dollarin vuosipalkkaan, minkä vuoksi seura saattaakin päästää miehen vapaille markkinoille ja suunnata katseensa nuoreen venäläismaalivahti Ilja Samsonoviin, joka on osoittanut alkukaudella potentiaalia napata seuran ykkösvahdin paikan ehkä jo tällä kaudella.